piątek, 14 czerwca 2024

Łódzkie bez nowego marszałka województwa. Sesja sejmiku 3 razy przerwana

Udostępnij

Choć po wyborach samorządowych 2024 radni aż trzykrotnie spotykali się na sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego, nadal nie wybrali nowego marszałka województwa.

Pierwsza sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego rozpoczęła się 7 maja. Po przerwie wznowiono obrady dwa dni później – 9 maja, ale i wtedy sesja została przerwana. Wówczas tuż po rozpoczęciu obrad radna KO Monika Malinowska-Olszowy złożyła wniosek formalny o przerwanie obrad i odroczenie ich do 21 maja. Wniosek poddano pod głosowanie. Za byli radni tworzący koalicję: KO, TD i PSL, z kolei radni z PiS wstrzymali się od głosu.

Trzecia próba dokończenia sesji i wyboru marszałka województwa łódzkiego miała miejsce we wtorek, 21 maja. Jednak i za trzecim razem radni tego wyboru nie dokonali. Sesja znów została przerwana… do czerwca.


Czytaj też: Przerwane obrady sejmiku. Nowy marszałek województwa łódzkiego wciąż niewybrany


Przerwa w przerwanej sesji

We wtorek, 21 maja, na sesję sejmiku województwa przyszli wszyscy wybrani w niedawnych wyborach samorządowych radni. Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Małgorzata Grabarczyk, poinformowała, że będzie kontynuowane procedowanie punktów 8-11 pierwszej sesji sejmiku.

Jednak już w pierwszej minucie obrad (o godz. 17.12) radna Monika Malinowska-Olszowy (Koalicja Obywatelska) zgłosiła wniosek formalny o przerwę w obradach do godziny 18.30. Wniosek został poddany pod głosowane i przeszedł.

Za przerwą w obradach głosowali przede wszystkim radni związani z Koalicją Obywatelską i Lewicą. Wstrzymali się od głosu radni prawicy.

  • ZA – 17Artur Bagieński, Piotr Bors, Hanna Gill-Piątek, Małgorzata Grabarczyk, Tomasz Karauda, Justyna Kulig, Monika Malinowska-Olszowy, Adam Nowak, Maciej Riemer, Agnieszka Ryś, Joanna Skrzydlewska, Jacek Sokalski, Magdalena Spólnicka, Maciej Sulgan, Magdalena Werstak, Piotr Wojtysiak, Wojciech Ziółkowski;
  • PRZECIW – 3Aneta Niedźwiecka, Beata Ozga-Flajszer, Dorota Więckowska;
  • WSTRZYMALI SIĘ – 13Piotr Adamczyk, Janusz Ciesielski, Beata Dróżdż, Edward Kiedos, Michał Król, Zbigniew Linkowski, Maciej Łuczak, Dariusz Rogut, Marlena Sagan, Grzegorz Schreiber, Ewa Wendrowska, Waldemar Wojciechowski, Konrad Zyberyng.

W tej sytuacji obrady przerwano i miały wznowić się o godzinie 18.30. Jednak na salę radni zaczęli wracać dopiero po godzinie 19. W pierwszym momencie wrócili radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy domagali się od przewodniczącej sejmiku wznowienia obrad, a radny Piotr Adamczyk (PiS) poprosił o sprawdzenie, czy jest kworum, bo na sali nie było praktycznie nikogo z radnych Koalicji Obywatelskiej.

Marszałek woj. łódzkiego po wyborach do PE

Wniosku jednak nie głosowano, a przewodnicząca poczekała kilkanaście minut, aż pozostali radni wrócą na salę. Po wznowieniu obrad nie zastanawiano się nad wyborem nowego marszałka, a przegłosowano kolejny wniosek o przerwę w obradach.

Wniosek formalny o kolejną przerwę w obradach złożyła radna Ewa Wendrowska. Wniosek przeszedł. Za przerwą głosowało 17 polityków, 16 było przeciw. Zaraz po ogłoszeniu wyniku Magdalena Werstak (KO) zgłosiła pomyłkę w głosowaniu. Po konsultacji z prawnikami przewodnicząca sejmiku nie zgodziła się jednak na reasumpcję głosowania i ogłosiła trzytygodniową przerwę w obradach.

  • ZA – 17 – Piotr Adamczyk, Janusz Ciesielski, Beata Dróżdż, Edward Kiedos, Michał Król, Zbigniew Linkowski, Maciej Łuczak, Aneta Niedźwiecka, Beata Ozga-Flajszer, Dariusz Rogut, Marlena Sagan, Grzegorz Schreiber, Ewa Wendrowska, Magdalena Werstak, Dorota Więckowska, Waldemar Wojciechowski, Konrad Zyberyng;
  • PRZECIW – 16Artur Bagieński, Piotr Bors, Hanna Gill-Piątek, Małgorzata Grabarczyk, Tomasz Karauda, Justyna Kulig, Monika Malinowska-Olszowy, Adam Nowak, Maciej Riemer, Agnieszka Ryś, Joanna Skrzydlewska, Jacek Sokalski, Magdalena Spólnicka, Maciej Sulgan, Piotr Wojtysiak, Wojciech Ziółkowski.

Radna z Koalicji Obywatelskiej swoje głosowanie tłumaczyła problemami technicznymi. Joanna Skrzydlewska próbowała tłumaczyć koleżankę, ale jednocześnie przeprosiła wyborców, że przez miesiąc radni nie są w stanie wybrać nowego marszałka.

Mogę tylko przeprosić wszystkich wyborców, którzy oddali 7 kwietnia głos na koalicję 15 października. Trzymam kciuki, że wszyscy wyciągną wnioski i 11 czerwca nikt z nas nie pomyli się już w głosowaniu.

Joanna Skrzydlewska, Platforma Obywatelska

Tym razem przerwę ogłoszono do godziny 16 w dniu 11 czerwca 2024 roku. Tym samym nowego marszałka województwa łódzkiego poznamy najwcześniej po wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Czytaj też: Małgorzata Grabarczyk przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego


Łódzkie powiązane z dolnośląskim

Brak kompromisu w wyborze marszałka województwa łódzkiego to konsekwencja ustaleń koalicyjnych pomiędzy Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą. Do wtorku 21 maja nieznany był również marszałek województwa dolnośląskiego.

Liderowi Platformy Obywatelskiej – Donaldowi Tuskowi – miało zależeć na tym, by województwem dolnośląskim kierował ktoś z Platformy Obywatelskiej. Od tej nominacji uzależniano w rozmowach koalicyjnych poparcie dla kandydata ugrupowania w głosowaniu nad marszałkiem Łódzkiego.

Na Dolnym Śląsku wszystko już jest jasne. Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego.  Kandydaturę Gancarza poparli radni PiS. Wcześniej sejmik nie wybrał na to stanowisko przewodniczącego dolnośląskiej PO posła Michała Jarosa.

W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że 14 czerwca radni z Lewicy, Platformy Obywatelskiej i Trzeciej Drogi będą głosować, by marszałkiem województwa łódzkiego został kandydat wskazany przez Platformę Obywatelską. Od kilku miesięcy mówi się, że ma to być Joanna Skrzydlewska, która na początku maja przestała być wiceprezydentem Łodzi.

W poprzedniej kadencji większość w sejmiku miało Prawo i Sprawiedliwość – 17 radnych, przy 16 mandatach opozycji (12 Koalicji Obywatelskiej i 4 Polskiego Stronnictwa Ludowego). Teraz role się odwróciły. Po podpisaniu umowy koalicyjnej w sejmiku między Trzecią Drogą, Koalicją Obywatelską i Lewicą, radni prawicy mają o jeden mandat mniej od swoich politycznych przeciwników.

Tak jeszcze nie było

Na czwartej części pierwszej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego, która rozpocznie się 14 czerwca o godzinie 16 może dojść do bezprecedensowej sytuacji. Kilkoro radnych startuje bowiem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które są ogłoszone na 9 czerwca.  Możliwa jest więc sytuacja, że nowego marszałka województwa łódzkiego wybierać będzie inny skład sejmiku niż ten wybrany 7 kwietnia w ostatnich wyborach samorządowych.

Wśród kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest m.in. typowana na marszałka województwa Joanna Skrzydlewska. Z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu 6. (województwo łódzkie) startuje również Hanna Gill-Piątek. Natomiast z Prawa i Sprawiedliwości startują radni Ewa Wendrowska i Grzegorz Schreiber, a z listy Trzeciej Drogi radny Piotr Wojtysiak.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Kontakt e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów.