Radni ponownie przerwali sesję sejmiku w Łodzi. Dziś (9 maja) miał zostać wybrany nowy marszałek województwa łódzkiego, ale i tym razem się nie udało. Obrady – tuż po ich wznowieniu – ponownie przełożono po wniosku jednej radnej. Za kolejnym terminem obrad byli radni koalicji, która przejęła w tej kadencji władzę w sejmiku.
Marszałek województwa łódzkiego niewybrany
Takiej historii wojewódzki samorząd jeszcze nie miał. Podczas pierwszej inauguracyjnej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego powołano nowych radnych, wybrano przewodniczącą sejmiku i obrady przerwano. Radnym tworzącym koalicję, która przejęła władzę w sejmiku, zależało na tym, by odsunąć w czasie wybór marszałka województwa łódzkiego. To gra polityczna, za którą kryje się podział stanowisk między koalicjantami w całym kraju. Obrady 7 maja przerwano, a nowy termin wyznaczono na 9 maja. Jednak i tym razem się nie udało.
Czytaj też: Małgorzata Grabarczyk przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego
Tuż po rozpoczęciu obrad radna KO Monika Malinowska-Olszowy złożyła wniosek formalny o przerwanie obrad i odroczenie ich do 21 maja. Wniosek poddano pod głosowanie. Za byli radni tworzący koalicję: KO, TD i PSL, z kolei radni z PiS wstrzymali się od głosu.
Wniosek przeszedł, kolejna próba próba wybrania marszałka województwa łódzkiego odbędzie się 21 maja o godzinie 17.
I kiedy jedni radni mówią o kompromitacji nowej władzy sejmiku, drudzy tłumaczą to zachowanie polityką. Nieoficjalnie mówi się bowiem o tym, że zanim zostanie wybrany nowy marszałek województwa łódzkiego, politycy muszą poznać marszałka na Dolnym Śląsku. Jeśli tam będzie rządził polityk KO, stanowisko w Łodzi ma dostać koalicjant i odwrotnie. Konsekwencje są jednak takie, że po wyborach samorządowych, zmianie radnych i wyborze przewodniczącej, sejmik wciąż nie ma nowego marszałka i członków zarządu. Te stanowiska nadal zajmują politycy PiS.
Czytaj też: Nowi radni zaprzysiężeni. Ile zarobią w tej kadencji? Ile wynosi dieta radnego?