poniedziałek, 27 maja 2024

Wakacje składkowe. Sejm uchwalił ustawę. Urlop od płacenia ZUS-u

Udostępnij

Przedsiębiorcy będą mogli wziąć tzw. wakacje składkowe. Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą urlop od płacenia składki ZUS. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wakacje składkowe – zasady

Wakacje składkowe nie są dla każdego przedsiębiorcy. Będą obowiązywać określone w ustawie zasady. W efekcie ustawa ma objąć około 1,7 miliona przedsiębiorców, wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedsiębiorcy muszą jednak spełnić dwa warunki: zatrudniać oprócz siebie do 9 osób i mieć przychody do 2 milionów euro rocznie. Wakacje składkowe to urlop od płacenia ZUS w jednym dowolnym miesiącu.

Czytaj też: Zamykają fabrykę niedaleko Łodzi. Setki osób stracą pracę

Wakacje od ZUS nie będą wiązały się z koniecznością zawieszenia działalności. Przedsiębiorca będzie mógł w tym czasie normalnie działać i wystawiać faktury.

By skorzystać z tej opcji przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc, w którym chce mieć wakacje składkowe. Jeśli skorzystają wszyscy uprawnieni, polski budżet będzie to kosztować rocznie 1,6 mld zł.

Czytaj też: Wakacje kredytowe w 2024 roku. Prezydent podpisał ustawę

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości