niedziela, 19 maja 2024

Wybory do sejmiku w Łódzkiem. PiS wygrało, ale może stracić władzę

Udostępnij

Tegoroczne wybory do sejmiku w Łódzkiem mogą przetasować scenę polityczną. Choć procentowo PiS wygrało w tym regionie, może nie mieć większości i stracić władzę. Procentowo politycy PiS zdobyli 37,57 procent, politycy KO – 30,41 procent, Trzecia Droga – 14,21 procent, Konfederacja – 6,62 procent, a Lewica – 6,35 procent. Pozostałe sześć mniejszych komitetów uzyskało łącznie niecałe 5 procent. To oficjalne dane opublikowane przez PKW.

Wybory do sejmiku w Łódzkiem

Sejmik Województwa Łódzkiego to 33 radnych. Przewodniczącą była Iwona Koperska, która w wyborach samorządowych 2024 ponownie ubiegała się o mandat radnej sejmiku. Była „4” na liście w okręgu wyborczym nr 3 (powiaty: łaski, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski). Dostała 8 482 głosów, co daje jej jeden z gorszych wyników na tej liście – 3,75 procent poparcia i brak mandatu radnej sejmiku.

O mandat ubiegał się także marszałek województwa łódzkiego – Grzegorz Schreiber. Był „1” na liście w okręgu wyborczym nr 2. Zagłosowało na niego 23 236 wyborców, co daje 15,28 procent poparcia, co oznacza mandat.

Dla kogo mandaty, czyli władza

Procentowe wyniki to jednak nie wszystko, bowiem znacznie istotniejsza jest liczba mandatów, którą będą dysponowały partie. Z ostatnich informacji wynika, że PiS zdobyło 16 mandatów, KO, Trzecia Droga i Lewica – 17. Jeśli więc wybory do sejmiku województwa łódzkiego zmienią władzę, wszystko wskazuje na to, że nowym marszałkiem może zostać Joanna Skrzydlewska (KO), na którą zagłosowało ponad 40 tysięcy wyborców.

PiS rządzi od wyborów w 2018 roku, kiedy to radni uzyskali 34,88 procent poparcia i 17 mandatów. Na radnych KO zagłosowało wówczas 28,39 procent wyborców, a na PSL – 13,06 procent. To dawało im razem 16 mandatów i oznaczało oddanie władzy w Łódzkiem, którą koalicja PO-PSL miała od 2010 roku. 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości