niedziela, 19 maja 2024

Łódzka lista Trzeciej Drogi do PE. Jolanta Zięba-Gzik lokomotywą w okręgu 6.

Udostępnij

Znamy jedynki wszystkich dużych partii politycznych, czyli tak zwane lokomotywy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Cała lista Trzeciej Drogi do PE nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że Jolanta Zięba-Gzik otwiera listę w okręgu 6, czyli w województwie łódzkim. Liderów w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaprezentowali na wtorkowej (30 kwietnia) konferencji prasowej liderzy Trzeciej Drogi – Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050)

Lista Trzeciej Drogi do PE

Listę w Warszawie otwiera wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko, z kolei jedynką na Mazowszu jest wiceminister kultury – Bożena Żelazowska. Na Podlasiu, a także Warmii i Mazurach listę Trzeciej Drogi otwiera wiceszef MON – Paweł Zalewski, a jedynką w Małopolsce i w województwie świętokrzyskim jest europoseł Adam Jarubas. Listę na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie otwiera europosłanka Róża Thun.

W Wielkopolsce lokomotywą Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest minister rozwoju i technologii – Krzysztof Hetman. To będzie jego powrót po krótkiej przerwie w PE, ponieważ Hetman był europosłem obecnej kadencji, ale wystartował w wyborach 2024 do Sejmu z listy Trzeciej Drogi i uzyskał mandat posła. Teraz chce wrócić do PE.

Na Śląsku jedynką jest wiceminister cyfryzacji – Michał Gramatyka, a w okręgu Zachodniopomorsko-Lubuskim – wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Województwo łódzkie to okręg numer 6. Liderzy Trzeciej Drogi zdecydowali, że jedynką w naszym regionie będzie pochodząca z Szadku posłanka Jolanta Zięba-Gzik, członkini partii PSL, wcześniej radna sejmiku województwa łódzkiego. Swoich sił w wyborach do Sejmu próbowała także w 2015 i 2019 roku, ale nie otrzymała wystarczającej liczby głosów. W ostatnich wyborach w 2023 roku zagłosowało na nią 10 474 wyborców.

Lista Trzeciej Drogi do PE na Podkarpaciu prowadzona będzie przez posłankę – Elżbietę Burkiewicz. Z kolei liderem listy na lubelszczyźnie został poseł Sławomir Ćwik, jedynką w okręgu kujawsko-pomorskim jest senator Ryszard Bober, a listę na Pomorzu otwiera posłanka Wioleta Tomczak.

Tegoroczne wybory do PE w Polsce odbędą się 9 czerwca. Będziemy wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.


Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości