środa, 22 maja 2024

Prokuratura w Łodzi bada zaniżanie cen paliw i fuzję Orlenu z Lotosem

Udostępnij

Specjalne zespoły prokuratorów z departamentu przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi zajmują się wyjaśnianiem dwóch dużych śledztw związanym z działalnością Orlenu. Fuzja Orlenu z Lotosem oraz zgoda na sprzedaż Saudi Aramco 30 procent udziałów w Rafinerii Gdańskiej, a także zaniżanie cen paliwa przed wyborami – tym zajmują się dziś łódzcy prokuratorzy. Oba te śledztwa zostały przejęte przez Prokuraturę Krajową od Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Prokuratura w Łodzi bada Orlen

To śledztwa z trzech dużych i najistotniejszych postępowań dotyczących działalności Orlenu – powiedział we wtorek, 30 kwietnia, podczas konferencji prasowej Dariusz Korneluk, Prokurator Krajowy.

Szkoda, którą poniósł Orlen w związku z zaniżaniem cen paliwa została wyceniona przez jednego z akcjonariuszy na ponad miliard złotych. W przypadku fuzji szkoda wynosi 4 miliardy złotych. Trzecie śledztwo dotyczy przekazania bez nadzoru spółce OTS ponad 1,5 miliarda złotych. Wszystkimi trzema sprawami zajmują się specjalnie powołane w tym celu zespoły śledcze.

Czekamy na sprawozdanie finansowe, które zostanie sporządzone przez biegłych rewidentów i to wtedy poznamy prawdziwe wysokości szkód. Badamy zasadność fuzji Orlenu z Lotosem i zaniżania cen paliw, sprawdzamy kto podejmował decyzje, ale także, jak wyglądał nadzór ze strony premiera i ministerstwa aktywów państwowych, których głos był decyzyjny w tych sprawach – mówi Dariusz Korneluk, Prokurator Krajowy.

Wiadomo, że w związku ze śledztwem dotyczącym fuzji Orlenu z Lotosem prokuratura zleciła przeszukania domu byłego prezesa Daniela Obajtka oraz sześciu ówczesnych dyrektorów poszczególnych departamentów w Orlenie. Wszyscy zostaną także przesłuchani.

Fuzja Lotosu z Orlenem. Chcą unieważnienia połączenia. Zdecyduje sąd w Łodzi

Daniel Obajtek, Orlen i Hezbollah

Najnowsza z tych spraw to przekazanie bez nadzoru spółce OTS ponad 1,5 miliarda złotych. Postępowanie zostało wszczęte w ubiegłym tygodniu po doniesieniach medialnych mówiących o współpracy Daniela Obajtka jako prezesa Orlenu z Samerem A., który ma mieć powiązania z terrorystycznym ugrupowaniem Hezbollah.

Obajtek mianował na prezesa spółki córki Orlenu – Orlen Trader Switzerland (OTS) – Samera A. Spółka powołana w sierpniu 2022 roku w szwajcarskim Zug w założeniu miała zajmować się handlem produktami ropopochodnymi od światowych dostawców. Ostatecznie skończyło się na wypłatach zaliczek za transport ropy z Wenezueli, która do Polski nigdy nie dotarła. Pieniądze przepadły, podobnie jak osoby powiązane z tym interesem.

Czytaj też: Były prezes PKN Orlen zatrzymany kolejny raz. Śledztwo łódzkiej prokuratury

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości