niedziela, 19 maja 2024

Kandydaci PiS do PE 2024-2029. Kto na listach w Łódzkiem?

Udostępnij

Kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego nie zostali przedstawieni – jak większość oczekiwała – na konwencji politycznej w Warszawie, w sobotę 27 kwietnia. Wszystkie listy PiS mają być zaprezentowane 2 maja, tymczasem znamy już kandydatów w okręgu 6, czyli w województwie łódzkim. Jarosław Kaczyński postawił na znane nazwiska.

Kandydaci PiS do PE z okręgu 6.

Łódzką listę PiS otwiera Witold Waszczykowski, europoseł, były minister spraw zagranicznych i były ambasador RP w Iranie. Dwójką w Łódzkiem z PiS-u jest Joanna Lichocka, która w w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2023 roku trzeci raz z rzędu uzyskała mandat posła. Trzecia na liście jest Anna Milczanowska, była prezydent Radomska, a obecnie posłanka wybrana na trzecią kadencję. Czwórką jest Robert Telus, był minister rolnictwa, a obecnie poseł RP.

Prawo i Sprawiedliwość stawia na znane nazwiska na całej liście. Piątką jest były minister rozwoju i technologii, poseł Waldemar Buda. Na szóstym miejscu jest poseł Paweł Sałek, były doradca prezydenta RP. Siódma jest Agnieszka Wojciechowska van Heukelom – niedawna kandydatka na prezydenta Łodzi, a obecnie poseł pierwszą kadencję. Na 8. miejscu listy jest wieloletni poseł Piotr Polak, który już próbował swoich sił w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, nie dostał jednak mandatu.

Kandydaci PiS do PE to także Ewa Wendrowska, była radna sejmiku województwa łódzkiego, która w wyborach parlamentarnych 2023 ubiegała się o mandat posła, ale nie uzyskała wystarczającej liczby głosów. Ostatni na liście jest marszałek województwa łódzkiego – Grzegorz Schreiber.

Ile mandatów w poszczególnych okręgach

Tego do końca nie można przewidzieć. Decydująca bowiem jest frekwencja wyborcza przy podziale mandatów w poszczególnych regionach. Na podstawie jednego z sondaży IBRIS z 23 kwietnia, można wyliczyć, że: Koalicja Obywatelska w kraju zdobędzie 19 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 18, Trzecia Droga 7 a Lewica 5. Do urn wyborczych pójdziemy 9 czerwca.


Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości