niedziela, 19 maja 2024

Łódzka lista KO do PE. Dariusz Joński jedynką, Hanna Gill-Piątek ostatnia

Udostępnij

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła w środę (24 kwietnia) listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Dariusz Joński, przewodniczący komisji sejmowej ds. wyborów kopertowych, jedynką na łódzkiej liście, czyli w okręgu nr 6. Joński, który w ostatnich wyborach samorządowych dostał mandat posła, w mediach społecznościowych skomentował swój start w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nie ma niczego ważniejszego niż dotrzymywanie słowa. Zostając przewodniczącym komisji śledczej 19 grudnia zapowiedziałem – maksymalnie pół roku. Słowa dotrzymam – 24 maja ostatni świadek. Dziś obiecuję – jeśli uzyskam mandat europosła zadbam o najważniejsze sprawy dla Polski w PE – napisał na Dariusz Joński na portalu X.

Łódzka lista KO do PE. Dariusz Joński jedynką

  1. Dariusz Joński, poseł
  2. Joanna Skrzydlewska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego;
  3. Maciej Kozakiewicz, koordynator projektu Bełchatów 5.0, pełnomocnik marszałka województwa łódzkiego ds. transformacji w Łódzkiem;
  4. Małgorzata Pingot, radna Rady Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim;
  5. Arkadiusz Jaksa, przewodniczący PO w Pabianicach, radny powiatowy;
  6. Danuta Zakrzewska, działaczka PO w powiecie łowicki, w ostatnich wyborach samorządowych bez powodzenia kandydowała do rady powiatu łowickiego z listy KO, dawniej dyrektor OKE w Łodzi;
  7. Konrad Wiśniewski, radca prawny w Skierniewicach, w ostatnich wyborach samorządowych bez powodzenia kandydował do Rady Miasta Skierniewice;
  8. Konrad Wilczyński, radny rady powiatu sieradzkiego;
  9. Katarzyna Menke, radna Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego, skarbnik w jednym z kół PO w powiecie tomaszowskim;
  10. Hanna Gill-Piątek, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego;

Polityczna sensacja w Bełchatowie. Patryk Marjan z Konfederacji nowym prezydentem

Krajowe listy KO do PE

W wyborach do PE kandydować będzie także Bartłomiej Sienkiewicz, obecny minister kultury, który złożył dziś rezygnację ze stanowiska. Sienkiewicz będzie jedynką w województwach: świętokrzyskim i małopolskim.

 Jedynkami na listach są także inni członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński (okręg warszawski) i szef MAP Borys Budka (lista śląska).

Listę KO do PE w województwie pomorskim otwiera Janusz Lewandowski, a w kujawsko-pomorskim – Krzysztof Brejza. Pierwsze miejsce na liście w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim będzie Jacek Protas.

Czytaj też: Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2024 w Łódzkiem. Kto prezydentem, burmistrzem, wójtem [DANE PKW]

Na Mazowszu pierwsze miejsce ma Andrzej Halicki. W Wielkopolsce jedynką jest Ewa Kopacz, a na Podkarpaciu – Elżbieta Łukacijewska. W województwie lubelskim listę otwiera Marta Wcisło.

Bogdan Zdrojewski jest „jedynką” w województwach: dolnośląskim i opolskim, w zachodniopomorskim i lubuskim listę otwiera Bartosz Arłukowicz.


 

Kandydaci PiS do PE 2024-2029. Kto na listach w Łódzkiem?

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości