niedziela, 19 maja 2024

Wyniki wyborów prezydenta Bełchatowa. Patryk Marjan z Konfederacji nowym prezydentem Bełchatowa

Udostępnij

Bełchatów był jednym z 5 miast prezydenckich w województwie łódzkim, w których konieczna była druga tura wyborów samorządowych 2024, 21 kwietnia. Najwięcej głosów w pierwszej turze otrzymali: Mariola Czechowska i Patryk Marjan. I to te osoby zmierzyły się w kolejnym głosowaniu. Już wiadomo, że zmieni się prezydent w Bełchatowie i dojdzie tu niezwykłego politycznie wydarzenia. Konfederacja będzie miała pierwszego w kraju swojego prezydenta w samorządzie.

Wyniki wyborów. Prezydent Bełchatowa wybrany

W pierwszej turze obecna prezydent Bełchatowa otrzymała 31,97 procent poparcia, zagłosowało na nią 6 757 wyborców. Wielu z pewnością zaskoczył wynik polityka będącego członkiem Konfederacji, choć kandydującego z KWW Bełchatowianie – Patryka Marjana – który przebił obecną prezydent Bełchatowa. Na Marjana zagłosowało 8 108 wyborców, co dało mu 38,36 procent poparcia.

W drugiej turze Patryk Marjan okazał się bezkonkurencyjny. Wygrał wybory z miażdżącą przewagą wobec urzędującej prezydent Radomska.

  • Mariola Czechowska 37,11 proc. poparcia (6 345 głosów)
  • Patryk Marjan 62,89 proc. (10 755 głosów)

Prezydent bełchatowa wyniki wyborów 2024

Poparcie i przewaga już na początku liczenia były na tyle duże, że Sławomir Mentzen jeszcze przed północą 21 kwietnia ogłosił Patryka Marjana nowym prezydentem Bełchatowa. Co ciekawe, Marjan w 2019 i w 2023 roku kandydował do Sejmu z list Konfederacji. Nie udało mu się jednak zdobyć mandatu.

To będzie pierwsza od 2014 roku zmiana na tym stanowisku. Mariola Czechowska bowiem prezydentem Bełchatowa była nieprzerwanie od 10 lat. Była wówczas kandydatką Prawai i Sprawiedliwości i urząd zdobyła w drugiej turze wyborów. Uzyskała imponujące poparcie na poziomie 61,92 procent głosów. W kolejnych wyborach samorządowych, w 2018 roku, również w drugiej turze została prezydentem. Jej poparcie jednak zmalało do 51,8 procent.

Frekwencja w wyborach samorządowych 2024

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji podczas drugiej tury wyborów samorządowych 2024 w województwie łódzkim. Ostateczne dane wskazują, że do urn ponownie podeszło 46,70 procent wyborców w tych gminach, gdzie odbywała się druga tura.

W powiecie bełchatowskim frekwencja wyniosłą 44,94 procent. Imponująca była w gminie Kleszczów, gdzie głosowało aż 68,95 procent wyborców. W samym Bełchatowie z kolei do urn poszło 41,15 procent uprawnionych do głosowania.


Więcej: Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2024 w Łódzkiem. Kto prezydentem, burmistrzem, wójtem

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości