środa, 22 maja 2024

Akcja policji Majówka 2024. Patrole w śmigłowcu i z drona. Grupa Speed „nie będzie miała litości”

Udostępnij

Łódzka policja zaczyna akcję Majówka 2024. Kierowcy będą kontrolowani nie tylko przez drogowe patrole, ale i drona, a nawet śmigłowca policyjnego. Sprawdzane będą szczególnie: trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdu. Jak zaznacza łódzka policja – grupa Speed „nie będzie miała litości dla kierowców”.

Akcja Majówka 2024

Tegoroczna majówka jest szczególna. Dni wolne od pracy przypadają w środku tygodnia, więc wystarczy wziąć dodatkowe 3 dni wolnego, by cieszyć się tygodniowym urlopem w maju. Kiedy dla jednych to czas na odpoczynek, dla drugich intensywna praca. Policjanci szykują się do akcji Majówka 2024.

Kierowcy powinni na drogach województwa łódzkiego spodziewać się znacznego natężenia ruchu, a w związku z tym więcej policyjnych patroli. Drogówka będzie prowadzić: kontrole prędkości, trzeźwości i stanu technicznego pojazdów. Na trasy wyjadą zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane radiowozy. Policja nigdy nie zdradza, jak wiele radiowozów będzie patrolować drogi w regionie, ale ostrzega.

Grupa Speed nie będzie miała litości dla piratów drogowych. Każdy, kto przekroczy dopuszczalną prędkość, musi liczyć się z konsekwencjami. Dodatkowo, wykorzystany zostanie śmigłowiec policyjny. Z góry widać więcej, funkcjonariusze mogą obserwować natężenie ruchu i identyfikować potencjalne zagrożenia – mówi asp. Aneta Błędniak-Kałka, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Łodzi.

Łódzka policja przypomina o najważniejszych zasadach bezpiecznej jazdy:

  • stosuj się do ograniczeń prędkości
  • bądź trzeźwy i w pełni świadomy za kierownicą
  • zapnij pasy bezpieczeństwa – kierowcy i pasażerowie
  • nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy
  • bądź uważny i przewiduj ruchy innych uczestników ruchu drogowego
  • zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów
  • zachowaj szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych.

Policyjna akcja Majówka 2024 będzie prowadzona do poniedziałku, 6 maja. Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnia, że policjanci będą szczególnie zwracać uwagę na kierujących na trasach wylotowych z miast, a także na drogach szybkiego ruchu.

Dobra pogoda oznacza nie tylko wiele wyjazdów samochodem. To także dobry czas na podróże rowerem i spacery. Na drogach rowerowych i spacerowych z pewnością będzie więcej niechronionych uczestników ruchu. Nie tylko kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, ale także oni. Z pewnością na drogi wyjedzie także więcej motocyklistów.

W tym roku mamy duży problem ze zdarzeniami z udziałem motocyklistów. Nawet doświadczeni motocykliści muszą pamiętać, że jest potrzebny czas na tzw. rozjeżdżenie się. Kierowcy powinni pamiętać, że motocykl jest mniej widoczny w lusterkach pojazdu, manewr zmiany pasa ruchu trzeba kilkukrotnie poprzedzić patrzeniem w lusterko – apeluje nadkom. Robert Opas z KGP.

Pierwsze miesiące tego roku okazały się tragiczne dla motocyklistów. W 347 wypadkach drogowych zginęło 37 motocyklistów, a 330 zostało rannych.

Zakaz wjazdu do miasta

Majówka 2024 to także kontrole tych, którzy w takim okresie nie powinni przemieszczać się ulicami miast. We wtorek, 30 kwietnia i w czwartek, 2 maja w godzinach 18-22 oraz w środę i piątek – 1  i 3 maja – w godzinach 8-22 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Z tego przepisu wyłączone są autobusy oraz niektóre inne pojazdy ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.

Podczas trzech dni majowego weekendu w 2023 roku na drogach doszło do 140 wypadków, w których zginęło 16 osób, a 168 osób zostało rannych.


Pijany kierowca karawanu zatrzymany na A1. Wiózł trumnę z ciałem. Jechał wężykiem

 

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości