niedziela, 19 maja 2024

Kandydaci Lewicy do PE w Łódzkiem. Marek Belka jedynką

Udostępnij

Lewica podczas konwencji wyborczej, która odbyła się w sobotę, 27 kwietnia, zaprezentowała tzw. jedynki do Parlamentu Europejskiego. To drugie ugrupowanie polityczne, które pokazało swoje listy, po Koalicji Obywatelskiej. Partie ustaliły bowiem, że nie będą kandydować w tych wyborach jako koalicja i każdy wystawi swoje nazwiska. Kandydaci Lewicy do PE w Łódzkiem nie zaskakują, przynajmniej na pierwszej pozycji. Jedynką jest Marek Belka.

Łódzka lista Lewicy do PE

Otwiera ją Marek Belka, europoseł, były premier i prezes NBP. W konwencji Lewicy wzięły udział tzw. jedynki na listach w poszczególnych województwach i oficjalnie tylko pierwsze nazwiska zostały przedstawione.

Kiedy wracamy pamięcią do 2014 roku, 1 maja Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz dumnie wciągali flagę polską na maszt unijny. Następnego dnia objąłem stery rządu i byłem pierwszym Polakiem uczestnikiem prac Rady Europejskiej. Wtedy chodziło o to, żeby traktowano nas jak pełnoprawnego członka UE i oczywiście o pieniądze. Teraz Unia Europejska jest w zupełnie innej sytuacji, świat jest pełen rywalizacji i wrogości, a mniej współpracy – mówił podczas konwencji Lewicy Marek Belka.

Dwójką na łódzkiej liście Lewicy do PE jest posłanka Paulina Matysiak. Na kolejnych miejscach są:

  • Iwona Kaźmierska-Małyska,
  • Oskar Kuliński,
  • Agnieszka Luksztejdt,
  • Zbigniew Krasiński,
  • Małgorzata Powązka,
  • Mateusz Osiecki,
  • Agnieszka Smoręda z partii Razem,
  • Mateusz Pietras.

Kandydaci PiS do PE 2024-2029. Kto na listach w Łódzkiem?

Kandydaci Lewicy do PE

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach od 6 do 9 czerwca. W Polsce 53 posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych będzie 9 czerwca.

W województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim listę Lewicy otwiera Bożena Przyłuska. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jedynką jest wiceminister sprawiedliwości, Krzysztof Śmiszek. Z kolei Anna Maria Żukowska, czyli szefowa klubu Lewicy, otwiera listę tej partii na Mazowszu, a były premier Włodzimierz Cimoszewicz – w województwach: zachodniopomorskim i lubuskim.Na Śląsku jedynką został współzałożyciel partii Razem – Maciej Konieczny. W województwach: małopolskim i świętokrzyskim listę Lewicy otwiera wiceszef MSZ – Andrzej Szejna, w województwie kujawsko-pomorskim – Piotr Kowal, a w wojewóztwie pomorskim – posłanka Katarzyna Ueberhan.Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury, otwiera listę w  województwie  wielkopolskim, a współprzewodniczący Nowej Lewicy i obecny europoseł Robert Biedroń – w Warszawie.Jedynką w województwie lubelskim będzie Agata Fisz, a Wiktoria Barańska w województwie podkarpackim.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości