środa, 22 maja 2024

Wybory samorządowe 2024. Złamanie ciszy wyborczej i pijani członkowie komisji

Udostępnij

Lokale wyborcze w całym kraju otwarto w niedzielę, 7 kwietnia, punktualnie o godzinie 7 rano, a to oznacza, że rozpoczęły się wybory samorządowe 2024. PKW podała, że doszło do 205 wykroczeń, m.in. złamania ciszy wyborczej, zniszczenie banerów, a także zatrzymano kilkoro pijanych członków komisji.

Wybory samorządowe 2024

Cisza wyborcza zaczęła obowiązywać o północy z piątku na sobotę. Od tego momentu policja odnotowała siedem przestępstw i 205 wykroczeń – przekazała Państwowa Komisja Wyborcza podczas pierwszej w dniu wyborów samorządowych 2024 konferencji prasowej.

Za przestępstwa uznano: agitację wyborczą, kradzież, zniszczenie mienia, propagowanie systemu totalitarnego (narysowanie swastyki na banerach wyborczych w Oświęcimiu) oraz jedno utrudnianie monitorowania lub dokumentowania procedur wyborczych. W związku z popełnieniem 205 wykroczeń zatrzymano dwie osoby: w Krakowie i w Lublinie.

Cisza wyborcza podczas wyborów 2024. Zasady, kary za złamanie ciszy wyborczej

W komisji wyborczej na Podlasiu, w Jeżewie Starym, przewodniczący komisji wyborczej był pod wpływem alkoholu. Policja otrzymała zgłoszenie o tej sytuacji jeszcze przed otwarciem lokalu. Mężczyzna miał w wydychanym powietrzu 0,4 promila alkoholu. Policja informuje, że mężczyzna opuścił lokal wyborczy, a jego obowiązki przejęła zastępczyni przewodniczącego obwodowej komisji. Podobna sytuacja była w Płocku.

O tym, że członkini jednej z komisji może być pod wpływem alkoholu, policję powiadomiła przewodnicząca tej komisji. Na miejsce wysłano patrol. Okazało się, że kobieta w wieku 45 lat ma blisko 3,5 promila alkoholu. Interweniujący na miejscu funkcjonariusze sporządzili wniosek do sądu o ukaranie kobiety – mówi sierż. szt. Monika Jakubowska, rzeczniczka płockiej policji. Mimo tych sytuacji wybory samorządowe 2024 przebiegają bez utrudnień i opóźnień, co istotne. PKW przekazała, że na razie nie przewiduje przedłużenia ciszy wyborczej.

Jak głosować w wyborach samorządowych 2024 [INSTRUKCJA]

Wybory samorządowe 2024 to wybory, podczas których wybieramy włodarzy małych ojczyzn. W całym kraju zostanie wybranych blisko 47 tysięcy radnych i 2,5 tysiąca prezydentów, burmistrzów i wójtów. Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości