niedziela, 19 maja 2024

Pył znad Sahary nad Polską. IMGW ostrzega: Kolejna dostawa

Udostępnij

Pogoda w kwietniu może nas zaskoczyć wysokimi temperaturami. Niewykluczone są rekordy ciepła w najbliższych godzinach. IMGW jednak ostrzega – razem z ciepłem nadchodzi pył znad Sahary.

Pył znad Sahary nad Polską

Synoptycy IMGW obserwują nie tylko pogodę, by określić prognozy na najbliższy czas, ale istotne są dla nich także inne zjawiska z pogodą związane. Najbliższe godziny mogą przynieść rekordowe ciepło, ale i bardzo gęsty pył znad Sahary, który ma negatywny wpływa na nasze zdrowie.

W Łodzi otwarto Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. To jedyny taki ośrodek w kraju

Zmiana pogody powinna być odczuwalna już w sobotę (6 kwietnia). Do Polski dociera bowiem ciepłe powietrze znad Afryki. Termometry mogą miejscami przekroczyć 25 stopni Celsjusza. IMGW w swoich mediach społecznościowych ostrzega jednak przed pyłem, który dotrze razem z ciepłym powietrzem. Pył znad Sahary może ponownie gęsto pokryć niebo, które w efekcie stanie się mętne. Niektórzy określają nawet, że niebo będzie miało kolor sepii.

Pył może jednak mieć różne odcienie, najczęściej ma barwę pomarańczowo-czerwoną, którą przybiera także niebo pogrążone w pyle. Dlatego zjawisko bywa nazywane „krwawym deszczem”.

Pyłu może być bardzo dużo, na poziomach izobarycznych 700, 850 i 950 mb. Pierwsze ślady możemy obserwować w niedzielę, 7 kwietnia. Kulminacja, czyli jego największe stężenie, jednak ma nastąpić po weekendzie. Gołym okiem możemy dostrzec go na przykład na masce samochodów, na których bez problemu osiada.

Pył znad Sahary a zdrowie

Wędrujący pył, czyli kalima, to efekt burz piaskowych nad Saharą i przenoszenie go przez wschodnie wiatry. To także suche i gorące powietrze osiągające nawet 40 stopni Celsjusza. Najczęściej z tym zjawiskiem mają do czynienia mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. Choć może być to ciekawe, bez wątpienia wpływa na pogorszenie jakości powietrza. Szczególnie odczuwać mogą to osoby z chorobami układu oddechowego jak astma czy alergia.

Nowe leczenie glejaka. Przełom w badaniach polskich naukowców

Badania pokazały, że drobny pył pustynny może zawierać mikroorganizmy chorobotwórcze czy potencjalnie chorobotwórcze. Wdychanie go podrażnia drogi oddechowe, co może wywołać kaszel, duszności, świszczący oddech czy podrażnienie gardła. Co gorsze, pył, który zawiera między innymi piasek czy rozkładające się cząstki gleby, prowadzi do kumulacji alergenów, co u alergików powoduje nasilenie objawów. Dodatkowo, może pogarszać stan zmian skórnych występujących w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Cisza wyborcza podczas wyborów 2024. Zasady, kary za złamanie ciszy wyborczej

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości