piątek, 19 lipca 2024

Podziemna katedra na Stokach otwarta dla zwiedzających. Będzie promować Łódź

Udostępnij

Podziemna katedra na Stokach zostanie otwarta dla łodzian i turystów. ZWiK przygotowuje w dokumentację, która zbiornik na wodę zamieni w stałą atrakcję turystyczną. Oprócz dostosowania samego zbiornika i zaaranżowania jego wnętrza na nowo, planowana jest przebudowa infrastruktury wokół obiektu na Stokach.

Podziemna katedra na Stokach dla turystów

Ten historyczny zbiornik na wodę otwarty dla odwiedzających był jedynie raz na kilka lat. Zbiorniki wzniesiono z wodoodpornej i wytrzymałej na ciśnienie cegły. Powstały na planie kwadratów, każdy o boku 60 metrów. Na sklepienie każdego z nich składa się 100 kopuł podtrzymywanych przez 81 kolumn. Kolumny z ceglanymi łukami i kopułami przypominają średniowieczne katedry – stąd nazwa katedra na Stokach.

Inicjatorem budowy zbiorników na był inżynier William Heerlein Lindley. Pierwsze dwa zbiorniki, każdy o pojemności 15 milionów litrów, zbudowano w latach 1934 – 1937. Dwa kolejne dopiero po drugiej wojnie światowej.

Tunel pod torami na Hetmańskiej i wiadukt na Malowniczej. Miasto szykuje dwie inwestycje

Podziemna katedra na Stokach otwierana jest dla zwiedzających tylko raz na kilka lat. Zbiorniki są stale wypełnione wodą i raz na kilka lat są opróżniane, by dokonać przeglądu technicznego i niezbędnych prac konserwacyjnych. Katedra będzie jednak stałą łódzką atrakcją. Według planów nie tylko kompletnie zmieni swoją funkcję, ale będzie miała także nową aranżację. Władze Łodzi liczą, że miejsce to będzie przyciągać turystów w skali podobnej do tej w słynnej Cysterny Bazyliki w Stambule. Turecki obiekt przyciąga milion odwiedzających rocznie, a łódzki ma w sobie, zdaniem pomysłodawców, podobny potencjał.

ZWiK przygotowuje dokumentację, która zapoczątkuje przemianę zbiorników na Stokach. Pierwsze prace mają rozpocząć się w przyszłym roku. Oprócz dostosowania samego zbiornika i zaaranżowania jego wnętrza na nowo, planowana jest przebudowa infrastruktury wokół obiektu na Stokach.

Główną zmianą ma być przede wszystkim aranżacja oświetlenia obiektu. Planowana jest także instalacja stałej wystawy o historii Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Miasto nie podaje jednak, kiedy podziemna katedra zostanie otwarta dla zwiedzających i na jakich zasadach.

Tunel średnicowy w Łodzi. Budują przystanek Koziny

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P