czwartek, 20 czerwca 2024

Tunel średnicowy w Łodzi. Budują przystanek Koziny

Udostępnij

Tunel średnicowy w Łodzi połączy wschód z zachodem kraju. Tak zwane łódzkie metro pozwoli przejechać w kilka minut z Widzewa na Teofilów. Na tym etapie prace budowlane trwają w kilku miejscach Łodzi – między innymi na Kozinach, przy budowie jednego z trzech przystanków zlokalizowanych na trasie tunelu.

Tunel średnicowy w Łodzi

Przystanek Koziny na trasie tunelu to trzykondygnacyjny obiekt u zbiegu Drewnowskiej i Włókniarzy. Na najniższym znajdą się perony, z których pociągi odjadą w stronę stacji Łódź Fabryczna, a na poziomie -2 pociągi będą kierowane do stacji Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Poziom -1 będzie służył do komunikacji. W tym miejscu tunel rozgałęzia się na cztery, jednotorowe odnogi – dwie biegnące w stronę stacji Łódź Kaliska i dwie w stronę stacji Łódź Żabieniec.

Przystanek Koziny zostanie zintegrowany z komunikacją miejską. Mieszkańcy będą mogli przesiąść się z autobusu lub tramwaju na pociąg, a stamtąd szybko dotrą na drugi koniec Łodzi. W sąsiedztwie przystanku powstaną też parkingi dla samochodów – informuje Martyna Skalska z biura prasowego UMŁ.

Tunel srednicowy2

Tunel średnicowy w Łodzi będzie miał 7,5 km długości. W najgłębszym miejscu będzie przebiegać aż 26 metrów pod ziemią. Trasę kolejową drążą ją dwie maszyny TBM. Mniejsza, Faustyna ma średnicę 8,7 metra, większa, czyli Katarzyna – aż 13 metrów. Obie powstały na specjalne zamówienie. Dotychczas obie maszyny wydrążyły i ułożyły w sumie ponad 3 tysiące metrów tunelu.

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
O nas e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. About – branding factory. Surowce do produkcji suplementów diety.