niedziela, 21 kwietnia 2024

Dom Zbigniewa Ziobry w Łódzkiem przeszukany przez ABW. Znaleziono teczkę z aktami sprawy

Udostępnij

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi przeszukania domów i mieszkań polityków Suwerennej Polski. Chodzi o Fundusz Sprawiedliwości. Przeszukano m.in. dom Zbigniewa Ziobry, który znajduje się we wsi Jeruzal, w powiecie skierniewickim. Jak informuje rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak, w domu znaleziono oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego, a chodzić ma o sprawę śmierci ojca Zbigniewa Ziobry.

Przeszukania ABW w całym kraju. Chodzi o Fundusz Sprawiedliwości. 4 osoby zatrzymane

Dom Zbigniewa Ziobry w Łódzkiem

Działkę we wsi Jeruzal w gminie Kowiesy, koło Skierniewic, Zbigniew Ziobro kupił w 2016 roku. Teren znajduje się w lesie, ma około 1 hektara i zlokalizowany jest w okolicy drogi krajowej nr 70. Gdy wyszło na jaw, że działkę we wsi kupił ówczesny minister sprawiedliwości, włodarze gminy i powiatu komentowali dla Dziennika Łódzkiego tę decyzję.

Życzę ministrowi, żeby mu się dobrze mieszkało w naszym powiecie. Czy liczę, że z tego wyniknie coś pozytywnego dla powiatu? Dobrze by było, ale biorąc pod uwagę swoje doświadczenie nie bardzo w to wierzę. W każdym razie zapraszam pana Ziobrę do współpracy z samorządem – mówił wówczas Dziennikowi Łódzkiemu Mirosław Belina, starosta powiatu skierniewickiego.

We wsi – według ostatnich danych – mieszka ponad 200 osób. To głównie wieś rolnicza, w której są m.in. zabytkowy kościół, gimnazjum, poczta, remiza istniejącej od 1922 roku OSP, kilka sklepów i przystanek PKS. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1290 roku.

Dom Zbigniewa Ziobry określany jest jako twierdza. To budynek otoczony wysokim płotem, a cały teren obserwowany jest przez kamery monitoringu. I to one miały zostać zakryte – jak mówił europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki – podczas przeszukania domu przez agentów ABW.

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że dom Zbigniewa Ziobry został przeszukany w obecności pełnomocnika polityka Suwerennej Polski.

O tym, co naprawdę w tych dokumentach znajdziemy, to wymaga analizy i czasu. Mogę powiedzieć m.in, że w domu Zbigniewa Ziobry ujawniliśmy oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego. Będziemy analizowali, jak się tam znalazł i czy się powinien znaleźć – mówił prok. Przemysław Nowak.

W związku ze sprawą, w której doszło do przeszukań ABW, zarzuty usłyszało siedem osób. Dwóm osobom postawiono zarzut wcześniej, pięciu osobom zarzuty postawiono we wtorek i środę (26 i 27 marca). Wśród tych osób są m.in. dwaj specjaliści – członkowie komisji konkursowej. Zarzucono ich doprowadzenia do wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości ponad 66 mln zł podmiotowi, który nie spełniał wymogów formalnych, ani merytorycznych do otrzymania tych pieniędzy – fundacji „Profeto”.

Wypadek motocyklistów w Aleksandrowie Łódzkim. Kara więzienia dla 25-letniej sprawczyni wypadku

Wobec trojga z tych osób skierowano do sądu wnioski o areszt tymczasowy. A chodzi o byłą dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości Urszulę D., obecną zastępczynię dyrektor tego departamentu Karolinę K. oraz Michała O. – beneficjenta środków z Funduszu Sprawiedliwości z fundacji „Profeto”. Areszt tymczasowy ma być uzasadniony obawą o matactwa z ich strony.

Nieprawidłowości mają dotyczyć w sumie ponad 280 mln zł.Wszystkim podejrzanym może grozić kara do 10 lat więzienia.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości