środa, 17 kwietnia 2024

Wypadek motocyklistów w Aleksandrowie Łódzkim. Kara więzienia dla 25-letniej sprawczyni wypadku

Udostępnij

Przed zgierskim sądem zapadł wyrok wobec 25-latki, która spowodowała wypadek motocyklistów w Aleksandrowie Łódzkim. Zginęły w nim 3 osoby – 2 motocyklistów i pasażerka motocykla. Proces toczył się przez dwa lata. Sprawczyni usłyszała wyrok więzienia.

Wypadek motocyklistów. Wyrok nieprawomocny

Do wypadku doszło 8 maja 2021 roku na ul. 11 Listopada w Aleksandrowie Łódzkim. 25-letnia Agnieszka Z. – jak ustaliła policja – wyprzedzała jadące przed nią samochody. Wówczas doszło do czołowego zderzenia z dwoma motocyklami.

Wypadek motocyklistow aleksandrow 20210508 19

Sędzia zgierskiego sądu orzekła w środę (27 marca), że kobieta jest winna spowodowania wypadku. Agnieszka Z. „w rażący i umyślny sposób naruszyła podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w prostej sytuacji drogowej, podejmując zbędny manewr wyprzedzania, przekraczając w jego trakcie znacznie dozwoloną prędkość i nie zachowując szczególnej ostrożności.”

Dozwolona prędkość na tym odcinku drogi to 50 km/h. Oskarżona jechała 120 km/h, do 124 km/h podczas wyprzedania, czyli z prędkością prawie 2,5-krotnie przekraczają dozwoloną. Samochody przed nią jechały ok. 50 km/h i nie było okoliczności, by oskarżona miała podstawy do podjęcia manewru wyprzedzania. Ta sytuacja nie wymagała od oskarżonej żadnych manewrów, mogła jechać dalej za samochodami, które poruszały się maksymalną dopuszczalną prędkością – wyjaśniała sędzia Monika Pawlica.

Oskarżona o śmiertelny wypadek motocyklistów została skazana na 5 lat więzienia. Ma też zakaz prowadzenia pojazdów przez 7 lat oraz musi zapłacić 175 tys. zł rodzinom ofiar. Kara – jak wyjaśniała sędzia – ma walor edukacyjny dla oskarżonej, ma pokazać, że niedopuszczalne zachowania na drodze spotkają się z odpowiednią reakcją wymiaru sprawiedliwości.

Okolicznością łagodzącą karę, była prędkość, z jaką jechali motocykliści. Gdyby jechali z dozwoloną prędkością, to do zdarzenia mogłoby nie dojść, ponieważ mieliby czas na manewr obronny – wyjaśniła sędzia. Śledczy ustalili, że motocykliści jechali z prędkością około 90-100 km/h.

Podczas ogłaszania wyroku Agnieszki Z. nie było na sali. Obecne były rodziny ofiar, które trzymały w rękach ich zdjęcia.

Śmiertelny wypadek motocyklistów w Aleksandrowie Łódzkim. 3 ofiary

Komentarze Facebook

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości