wtorek, 23 lipca 2024

Teatr w Łodzi na wiosnę. Jakie premiery i kiedy?

Udostępnij

Teatr w Łodzi przygotowuje się do wielkich premier. W repertuarze teatralnym propozycje dla każdego rodzaju miłośnika sztuki. Jakie premiery i kiedy zaplanowano w łódzkich teatrach?

Teatr w Łodzi: premiery

„Festen”, Teatr Studyjny w Łodzi, premiera: 6 i 7 kwietnia

“Festen” Thomasa Vinterberga w reżyserii Remigiusza Brzyka opowiada historię rodzinnego spotkania z okazji 60. urodzin głowy domu, które szybko przeradza się w czarną komedię o śmierci, traumie i relacjach rodzinnych. To teatr bez efektów specjalnych, zrealizowany według słynnego manifestu “Dogma”, którego twórcy postulowali oczyszczenie z efektów specjalnych na rzecz naturalnego światła, niestosowania filtrów, ale też niestosowania filtrów, naturalnych wnętrz. Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, rok akademicki 2023/2024.

“Zwierzęta Maszyny” Starszej Dziecięcej Grupy Teatralnej Chorea, Teatr Chorea, premiera: 14 kwietnia

Spektakl opowiada historię zwierząt połączonych ze sprzętem gospodarstwa domowego – w jedyny, unikalny, niepowtarzalny i nieprzewidywalny sposób. Zarówno pod względem wizualnym jak i psychologicznym. To opowieści właściwe nieposkromionej, młodej wyobraźni, podsycanej przez magię i narzędzia teatru.

Teatr w łodzi
HOLLYBABA-80

“Wszystko źle! Najgorszy na świecie spektakl o dojrzewaniu”, Teatr Pinokio, premiera: 13 kwietnia

To nie tylko komediowy spektakl, lecz także próba opisania różnych aspektów okresu dojrzewania. Poprzez autoironię i subwersywną interpretację konwencji teatralnych, artyści pomogą widzom zrozumieć procesy, które często są dla młodych ludzi tajemnicze i trudne do przeżycia.

“Tylko jeden dzień”, Teatr Jaracza, premiera: 20 kwietnia

Pewnego razu Lis i Dzik, dwoje zgranych przyjaciół, obserwują jak z jajka wykluwa się mała Muszka – Jętka Jednodniówka. Ponieważ, jak powszechnie wiadomo, owady te żyją tylko jeden dzień, przyjaciele nie chcąc unieszczęśliwiać nowo poznanej, wymyślają zabawę, która odwraca rzeczywistość. Przekonują Jętkę, że to nie ona, a Lis, jest stworzeniem, któremu został tylko jeden dzień życia. Jednak prawda prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw. W rolach głównych: Izabela Noszczyk, Karol Puciaty, Marcin Włodarski. Reżyseria: Izabela Noszczyk, Sebastian Nowicki. Spektakl dla dzieci od lat 6 do 106

“Rodzeństwo”, Teatr Jaracza, premiera: 27 kwietnia

Rodzeństwo Thomasa Bernharda to rzecz o miłości. Niezwykle trudnej, zakleszczającej bohaterów utworu w bolesnym uścisku żalu, poczucia krzywdy, momentami nawet gniewu i nienawiści. Mimo cierpienia, jakie im to sprawia, protagoniści Bernharda lgną do siebie, chcą trzymać się razem, tworzyć rodzinę. W rolach głównych Ewa Audykowska-Wiśniewska i Milena Lisiecka. Spektakl wyreżyserował Artur Urbański.

„Romeo i Julia”, Łódzkie Spotkania Baletowe – Teatr Wielki w Łodzi, premiera: 11 maja

Historia nieszczęśliwych kochanków, których rodziny są wrogami, a których śmierć przynosi zrozumienie i pojednanie, jest jednym z najbardziej znanych dzieł Szekspira. Ta mroczna tragedia zainspirowała Hectora Berlioza do skomponowania dramatycznej symfonii Romeo i Julia na troje solistów, dwa duże chóry i orkiestrę. Produkcja Paryskiej Opery Narodowej. Autorką choreografii jest Sasha Waltz.

„Tajemniczy ogród”, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, premiera: 18 maja

Umieszczona w niedalekiej przyszłości muzyczna opowieść o uzdrawianiu przez kontakt z naturą. W adaptacji klasycznej powieści Frances H. Burnett bohaterowie odkrywają tajemniczy ogród i wyruszają w podróż do wspólnego zadbania o siebie. Poczucie osamotnienia zostaje ukojone mocą przyjaźni, współdziałania i samoakceptacji. Za adaptacją zaliczającej się do klasyki literatury dziecięcej książki F.H. Burnett stoją: reżyserka i scenografka Justyna Łagowska oraz dramaturżka Daria Sobik.
Na scenie zobaczymy: Jolantę Jackowską, Marię Gładkowską, Łukasza Gosławskiego, Gracjana Kielara, Macieja Kobielę, Michała Kruka, Halszkę Lehman, Rozalię Rusak, Paulinę Walendziak i gościnnie Antoniego Włosowicza. Za kostiumy odpowiada Konrad Parol, za muzykę i piosenki – Rafał Matuszak, za choreografię – Milena Czarnik.

Teatr w łodzi
Anna-Maria Wolniak

„Dracula”, Teatr Muzyczny w Łodzi, premiera: 18 maja

Kiedy młody prawnik, Jonathan Harker, przybywa do Transylwanii, aby sfinalizować zakup domu w Londynie przez hrabiego Draculę, dokonuje serii przerażających odkryć, co przypłaca ciężką chorobą. Słynna powieść Brama Stokera o wampirze-arystokracie doczekała się licznych adaptacji filmowych, a postać Draculi stała się w kulturze popularnej znanym symbolem. Teraz przyszedł czas na musical, na który zapraszają Jakub Lubowicz – kompozytor i Jakub Szydłowski – librecista. W rolach głównych m.in.: Paweł Erdman i Janusz Kruciński, Wojciech Dmochowski i Piotr Płuska, Oliwia Drożdżyk i Agnieszka Przekupień.

Teatr w łodzi
Michał Matuszak

„Amadeusz”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, premiera: 25 maja

Wolfgang Amadeusz Mozart w „Amadeuszu” autorstwa Petera Shaffera to nie tylko genialny kompozytor, jeden z największych twórców w historii muzyki, ale przede wszystkim żądny życia, beztroski, rubaszny, bezceremonialny chłopak, któremu z dziecinną łatwością przychodzi zarówno wzbudzanie podziwu, jak i zawiści.. Pławiąc się w tym pierwszym, nie dostrzega drugiej albo w najlepszym razie ją lekceważy, a to ona z czasem stanie się przyczyną jego problemów. Chociaż to on jest niewątpliwie pierwszoplanową postacią sztuki, jej głównym bohaterem jest Antonio Salieri. To z jego opowieści dowiadujemy się o tym, co spotkało Mozarta. W rolach głównych m.in.: Krzysztof Szczepaniak, Dariusz Bereski i Barbara Garstka.

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P