Odszkodowanie za wypadek przy pracy. ZUS wypłaci więcej pieniędzy

ZUS wypłaci większe odszkodowanie za wypadek przy pracy. Wysokość świadczenia zmienia się i zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Od kwietnia obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowania za wypadek przy pracy – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1431 zł. To o 162 zł więcej niż poprzednio.

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20 procent przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogłasza Prezes GUS w „Monitorze Polskim”. Kwota, która przysługuje za jeden procent uszczerbku na zdrowiu zmienia się raz w roku i jej stawka obowiązuje od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Jak otrzymać odszkodowanie za wypadek przy pracy? Ocenę procentowego uszczerbku na zdrowiu przeprowadza lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu procesu leczenia i rehabilitacji. Co ważne, ZUS nie wypłaca jednorazowego odszkodowania z urzędu.

Waloryzacja rent i emerytur w marcu 2024. O ile wzrosną świadczenia?

Aby dostać odszkodowanie, należy należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z załączonymi do niego dokumentami. A chodzi o wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający informację o zakończonym procesie leczenia i rehabilitacji oraz dokumentację medyczną, protokół okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony przez pracodawcę lub kartę wypadku wraz załącznikami, potrzebny jest także prawomocny wyrok sądu pracy i
decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej, wydana przez państwowego inspektora sanitarnego.

Ubezpieczony może ubiegać się o zwiększenie jednorazowego odszkodowania jeśli stan zdrowia się pogorszył i ma to związek z wcześniejszym wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Oszuści znów podszywają się pod ZUS. Uważajcie na takie wiadomości

Od 1 kwietnia do 31 marca 2025 roku wzrastają także kwoty odszkodowania z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji do kwoty 25 tysięcy 44 zł.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości