wtorek, 16 lipca 2024

Waloryzacja rent i emerytur w marcu 2024. O ile wzrosną świadczenia?

Udostępnij

Z początkiem marca 2024 roku planowana jest w Polsce waloryzacja rent i emerytur. Wskaźnik waloryzacji wynosi 112,12 procent, a to oznacza, że renty i emerytury wzrosną o 12,12 procent. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypominają, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, by ich renta czy emerytura została podwyższona.

Waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku

Jakie będą stawki od 1 marca 2024 roku? Kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej, renty socjalnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 192,52 zł do kwoty 1780,96 zł brutto. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1335,72 zł. O 261,53 zł podniesiona zostanie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego do 2419,33 zł.

Wyższe będzie również świadczenia honorowe dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutego. Taka dodatkowa gratyfikacja dla tych seniorów od 1 marca wynosić będzie 6246,13 zł.

ZUS co roku przeprowadza podwyżkę wypłacanych świadczeń długoterminowych. W tym roku waloryzacja będzie procentowa. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 112,12 procent. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Waloryzacja rent i emerytur odbywa się z urzędu dla wszystkich uprawnionych – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Informację dotyczącą wysokości waloryzacji rent i emerytur będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Każdy emeryt i rencista dostanie również decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. W decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji. Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, zawiera ona również informację o wysokości tego dodatku.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P