czwartek, 20 czerwca 2024

Klara opuściła szpital w Zgierzu. O tym porodzie mówiła cała Polska

Udostępnij

Maleńka Klara w piątek (1 maja) opuściła szpital w Zgierzu. To tutaj urodziła się zdrowa ponad miesiąc temu, mimo że jej mama była zakażona koronawirusem. Było to też pierwsze spotkanie Klary z rodzicami i bratem, którzy dotąd byli odizolowani, ponieważ rodzice mieli Covid-19. Dziecko mogli zabrać dopiero po wyzdrowieniu i oczyszczeniu mieszkania.

Szpital w Zgierzu

O tej placówce, którą 16 marca przekształcono w szpital jednoimienny, głośno zrobiło się 28 marca. To tutaj z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafiła młoda ciężarna kobieta. Gdy chorobę Covid-19 potwierdzono, przygotowania do porodu trwały kilka dni. Specjalne procedury wprowadzone zostały wspólnie z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi. Personel także przeszedł specjalne przygotowania.

Cesarskie cięcie wykonano w pełnym stroju ochronnym i potrójnych rękawiczkach. Personel pracował w trudnych i wymagających warunkach.

Mimo że oboje rodzice dziewczynki mieli Covid-19, ona na świat przyszła zdrowa. Klara zaraz po urodzeniu trafiła do izolatki, gdzie przebywała do 1 maja. Przez cały ten czas Klarą opiekował się personel szpitalny oddziału neonatologii i patologii noworodka. Lekarze i pielęgniarki w tej trudnej sytuacji robili, co mogli, aby rodzice nie stracili kontaktu z nowo narodzonym dzieckiem.

Robiliśmy Klarze zdjęcia, kręciliśmy filmiki, które następnie wysyłaliśmy rodzicom na telefon komórkowy. Dziewczynka jest wspaniała, śliczna i radosna. mówi AGNIESZKA JÓŹWIK, dyrektor szpitala w Zgierzu

W piątek (1 maja) przed godziną 15 mała Klara opuściła szpital w Zgierzu. Dziewczynka w izolatce czekała wyzdrowieją jej rodzice i testy na koronawirusa będą tym razem ujemne. Ważna była także dezynfekcja ich mieszkania. Przeprowadzono ją również 1 maja, ale przed południem.


Klara-szpital-w-zgierzu

Jednoimienny szpital w Zgierzu

Przypomnijmy, że szpital w Zgierzu był jednym z pierwszych, który przekształcono w szpital jednoimienny, czyli dedykowany chorym na Covid-19. Placówka, w której jest około 500 łóżek, musiała w krótkim czasie ewakuować wszystkich pacjentów i tak przygotować sale oraz korytarze, by zajmować się zakaźnie chorymi.

Szpital w Zgierzu od 16 marca był w pełnej gotowości, by zajmować się zakażonymi koronawirusem z całego regionu.

W kolejnych tygodniach, razem ze wzrostem liczby zakażonych, zwiększała się liczba szpitali zakaźnych. Dziś tylko w województwie łódzkim chorymi na Covid-19 zajmuje się 5 szpitali. Prócz jednoimiennego w Zgierzu, zakażonych przyjmują także placówki w: Radomsku, Bełchatowie, Tomaszowie i oczywiście w Łodzi.

Koronawirus w Łodzi i regionie

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas ostatniej konferencji przyznał, że choć liczba zakażonych koronawirusem wzrasta, proporcjonalnie rośnie także liczba wyleczonych. W związku z tym szpitale zakaźne nie są przepełnione. Obłożenie szacowane jest na około 30 procent możliwości szpitali zakaźnych w Polsce.

Najwięcej zakażonych wciąż jest w województwie mazowieckim – ponad 2 tysiące. W Łódzkiem liczba osób z wirusem Sars-CoV-2 przekroczyła już 970. Zmarły 34 osoby. Wyleczono 383 pacjentów.

W Łódzkiem, prócz szpitali zakaźnych i szpitala jednoimiennego, działają także izolatoria dla chorych na Covid-19. Jedno z nich utworzono w trzygwiazdkowym hotelu Reymont w Łodzi.


Koronawirus w lodzkiem 1 maja

4 maja zniesienie ograniczeń

Warto przypomnieć, że od poniedziałku, 4 maja, zniesione zostaną kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Tak naprawdę dopiero od tego czasu będziemy mogli mówić o realnym odmrożeniu gospodarki, bo do życia wracają sklepy w galeriach handlowych oraz hotele i miejsca noclegowe. A to ta gałąź gospodarki przez Covid-19 ucierpiała najbardziej.

W piątek (30 kwietnia) o konieczności zamknięcia swoich sklepów poinformował Empik oraz LPP, właściciel sklepów odzieżowych m.in. marek Reserved, Mohito i House.

Wznowione zostaną także zabiegi rehabilitacyjne leczniczej. Od poniedziałku będzie można także spędzać aktywnie czas na orlikach i boiskach sportowych.  Nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Premier Mateusz Morawiecki informując o kolejnych ograniczeniach, które zostaną zniesione, zaznaczył że mimo wszystko, nadal będzie obowiązywał reżim sanitarny w tych miejscach, które zostaną udostępnione 4 maja. To samo dotyczy także żłobków i przedszkoli.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Et mi proin facilisis odio id a et ut id nulla vitae turpis vel nec in amet, amet, nullam id consequat aliquam sed fringilla. We bring luxury & aesthetic to every social media strategy. Wskazówki, jak bezpiecznie wybierać suplementy diety.