piątek, 21 czerwca 2024

Koronawirus w Polsce. 4 maja znoszenie ograniczeń. Otwarcie centrów handlowych

Udostępnij

Mateusz Morawiecki zapowiedział 29 kwietnia, że w poniedziałek (4 maja) kolejne znoszenie ograniczeń. Między innymi otwarte zostaną centra handlowe i wznowiona zostanie rehabilitacja. Premier i minister zdrowia nie wykluczają jednak, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać i liczba zakażonych koronawirusem rosnąć – ograniczenia zostaną ponownie nałożone.

Od 4 maja znoszenie ograniczeń

Po weekendzie majowym drugi etap znoszenia ograniczeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. Tym razem zmiany będą znacznie bardziej odczuwalne, przede wszystkim dla gospodarki.

Ponownie otwarte zostaną centra handlowe, choć mają funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Co to oznacza? Jedna osoba przypadać będzie na 15 metrów kwadratowych powierzchni sklepowej (z wyłączeniem korytarzy). Istotny jest też fakt, że znoszenie ograniczeń w centrach handlowych nie dotyczy przestrzeni rekreacyjnej oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu. Te pozostaną zamknięte.

4 maja otwarte zostaną także hotele i inne miejsca noclegowe. Ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych oraz przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny). Od 4 maja otwarte zostaną ponadto niektóre obiekty sportowe i ruszy ekstraklasa.

Wznowienie rehabilitacji

Znoszenie ograniczeń od 4 maja dotyczy także służby zdrowia. Przywrócone zostaną świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej. Rozwiązanie to nie będzie dotyczyć jednak salonów masażu.

Od poniedziałku pracować będą mogły także muzea, galerie sztuki i biblioteki jednak zgodę na ich otwarcie będzie wydawał sanepid.

Drugi etap znoszenia ograniczeń to także wznowienie działalności żłobków i przedszkoli, choć także w reżimie sanitarnym. Te placówki będą działać od 6 maja. Opieka zostanie zorganizowana dla dzieci pracujących rodziców. A decyzję o otwarciu danej placówki podejmie organ prowadzący po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, dalsze znoszenie ograniczeń związanych z koronawirusem zależeć będzie od wskaźnika przyrostu zachorowań i wydajności służby zdrowia. Istotne będzie także nadal utrzymywanie przez Polaków dystansu społecznego. Kolejne znoszenie ograniczeń będzie ogłaszane w cyklu dwutygodniowym.

Otwarcie restauracji i siłowni

Już wiadomo, że w trzecim etapie możliwe będzie stacjonarne działanie restauracji i kawiarni. Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Zorganizowana zostanie także opieka nad dziećmi w klasach szkolnych 1-3.

Dopiero w czwartym etapie tzw. odmrażania gospodarki możliwe będzie otwarcie teatrów i kin, a także organizacja zgromadzeń do 50 osób. Otwarte zostaną salony masażu i solaria. Możliwa będzie działalność siłowni i klubów fitness.

Znoszenie-ograniczen-4-maja-koronawirus

Podstawy nowej normalności

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

Nadal obowiązuje zachowanie 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej. Obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Zdalna praca i nauka, jeśli te są możliwe w takich warunkach.

Należy także ściśle przestrzegać zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi: dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu. Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P