niedziela, 21 lipca 2024

Kierowcy zapomnieli o Red Light w Łodzi. Ponad 70 mandatów dziennie tylko na jednym skrzyżowaniu

Udostępnij

W Łódzkiem system kamer Red Light działa na 8 skrzyżowaniach, w samej Łodzi na 4. Po kilku miesiącach tego roku wniosek jest jeden: kierowcy zapomnieli o systemie Red Light. Tylko na jednym ze skrzyżowań dziennie kamery Red Light w Łodzi rejestrują wykroczenia ponad 70 kierowców. A już wkrótce system zostanie uruchomiony w kolejnej miejscowości województwa łódzkiego.

Kamery Red Light w Łodzi zbierają żniwo

Od kilku lat system Red Light działa na jednym ze skrzyżowań w Zgierzu, od miesięcy na dwóch skrzyżowaniach w Piotrkowie Trybunalskim, a od kwietnia 2024 roku w Wieluniu1System kamer Red Light uruchomiony w Wieluniu. Jednak najwięcej wykroczeń w Łódzkiem rejestrują kamery Red Light w Łodzi. W stolicy województwa kamery czerwonego światła działają na 4 dużych skrzyżowaniach.

Statystyki są zatrważające. Średnio każdego dnia tylko w samej Łodzi ponad 100 kierowców lekceważy na tych skrzyżowaniach czerwone światło. W regionie ta średnia jest znacznie niższa, ale też daje do myślenia, bo „wpada” tam każdego dnia ponad 14 kierowców (dane z okresu od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku).

Średnia wykroczeń Red Light w Łódzkiem
Średnia dobowa wykroczeń zarejestrowanych w województwie łódzkim przez system kamer Red Light w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku. Dane oficjalne GITD

Kierowcy zapomnieli o systemie Red Light

Po krótkiej analizie działania systemu w stolicy województwa łódzkiego widać, że kierowcy zapomnieli tutaj o systemie Red Light. Kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle zostały uruchomione na skrzyżowaniach:

  1. Aleja Włókniarzy / Drewnowska – 28 listopada 2023 roku;
  2. Ulica Obywatelska / Aleja Jana Pawła II – 18 grudnia 2023 roku;
  3. Aleja generała Władysława Sikorskiego / Aleja Włókniarzy / Zgierska (Rondo Biłyka) 2Red Light w Łodzi uruchomiony na rondzie Biłyka9 lutego 2024 roku;
  4. Ulica Rokicińska / Puszkina (Rondo Inwalidów) – 19 kwietnia 2024 roku;

Co ciekawe, na skrzyżowaniach 1-3, gdzie system działa w Łodzi najdłużej, początkowo średnia dobowa wykroczeń była niższa, niż jest teraz. Na skrzyżowaniu Włókniarzy – Drewnowska obecnie codziennie wykroczenie popełnia średnio o 2 kierowców więcej, niż na początku roku. Na skrzyżowaniu Obywatelska – Jana Pawła II ta średnia wzrosła o 3, a na Rondzie Biłyka o 1.

Rekordowe rondo Inwalidów

Najpóźniej uruchomiono system Red Light w Łodzi na rondzie Inwalidów. Tutaj system funkcjonuje od 19 kwietnia3Uruchomienie systemu Red Light w Łodzi na Rondzie Inwalidów. Krótko system działa, ale jest bardzo skuteczny. W niespełna półtora miesiąca kamery Red Light zarejestrowały tutaj aż 2 tysiące 957 wykroczeń. Średnio każdego dnia na czerwonym wjeżdża tutaj ponad 70 kierowców.

Liczba wykroczeń zarejestrowanych przez kamery Red Light w Łódzkiem
Wykroczenia zarejestrowane w województwie łódzkim przez system kamer Red Light w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku. Dane oficjalne GITD

Gdyby uznać, że wszystkie mandaty zostały wystawione i uprawomocniły się, to można wyliczyć, ile kierowcy zapłacili w Łódzkiem za przejechanie na czerwonym świetle. Łącznie system kamer Red Light w Łódzkiem od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku zarejestrował 9078 wykroczeń związanych z niestosowaniem się do czerwonego światła, a każde wykroczenie to mandat w wysokości 500 złotych i 15 punktów karnych. Suma mandatów daje kwotę bagatela ponad 4 milionów złotych (dokładnie 4 mln 539 tysięcy złotych).

Kamery red light w łodzi

Kolejne skrzyżowanie z kamerami Red Light

Główny Inspektorat Transportu Drogowego już wkrótce uruchomi kamery systemu Red Light na kolejnym skrzyżowaniu w Łódzkiem. Tym razem będzie to skrzyżowanie kolejowo-drogowe. Kamery zostaną włączone do systemu Red Light na przejeździe w Radomsku.

Przypisy
Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P