Wieluń to czwarte miasto w województwie łódzkim, w którym uruchomiono kamery Red Light. To system rejestracji pojazdów przejeżdżających na czerwonym świetle. Gdzie działają kamery? Lokalizacji nie jest wiele, ale system zamontowano na ważnych komunikacyjnie skrzyżowaniach.
Kamery Red Light w Wieluniu
O kolejnych kamerach rejestrujących przejazd na czerwonym świetle komunikuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Od środy (24 kwietnia) od południa kamery Red Light działają także w Wieluniu, a dokładnie na skrzyżowaniu ulic:
- 18 Stycznia, Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście
System na tym skrzyżowaniu składa się z ośmiu kamer. Należy przypomnieć, że kamery Red Light rejestrują przejazd na czerwonym świetle. Dotyczy to także zielonej strzałki zezwalającej na skręt. Gdy zielona strzałka zgaśnie, a kierowca przejedzie, jest to jednoznaczne ze złamaniem przepisów w ruchu drogowym. Policja traktuje to jako wykroczenie zagrożone mandatem w wysokości 500 złotych, a dodatkowo na kierowcę nałożonych zostanie 15 punktów karnych.
Kamery Red Light w Łodzi, Zgierzu i Piotrkowie
Dokładnie tydzień temu kamery Red Light uruchomiono na czwartym skrzyżowaniu w Łodzi – rondzie Inwalidów. I to tam system składa się z rekordowej liczby kamer – ponad 20. Pierwsze kamery Red Light w Łodzi włączono do systemu w listopadzie 2023 roku.
1. Lokalizacje kamer Red Light w Łodzi:
- skrzyżowanie al. Włókniarzy i ul. Drewnowskiej
- skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Obywatelską
- skrzyżowanie al. Wł. Sikorskiego, al. Włókniarzy i ul. Zgierskiej (rondo Biłyka)
- rondo Inwalidów
Szczegóły: Kamery Red Light w Łodzi. Włączone kamery na 4. skrzyżowaniu
2. Lokalizacje kamer Red Light w Piotrkowie Trybunalskim:
- skrzyżowanie al. Concordii z al. Sikorskiego
- skrzyżowania al. Sikorskiego, al. Armii Krajowej i al. Piłsudskiego
3. Kamery Red Light w Zgierzu:
- skrzyżowanie DK 91 (al. Armii Krajowej) z ul. Długą
Jak działają kamery Red Light
Gdy kierowca przejeżdża przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, kamera rejestruje dane pojazdu i wykonuje zdjęcie. Kamery obserwują zarówno przód jak i tył pojazdu. Droga od popełnienia wykroczenia do nałożenia mandatu jest następująca:
- zdjęcie wysyłane jest do centralnego systemu przetwarzania, gdzie wyodrębniane są m.in. dane konieczne do ustalenia właściciela pojazdu
- Główny Inspektor Transportu Drogowego pobiera z Centralnej Ewidencji Pojazdów dane właściciela pojazdu i wysyła do niego wezwanie do wskazania kierowcy
- właściciel pojazdu wypełnia jedno z trzech oświadczeń i odsyła je do GITD: przyznanie się do wykroczenia i przyjęcie/odmowę przyjęcia mandatu, wskazanie komu właściciel powierzył pojazd do kierowania lub używania w czasie popełnienia wykroczenia, brak wskazania osoby kierującej pojazdem i przyjęcie mandatu/odmowa przyjęcia mandatu za niewskazanie kierującego
- na podstawie oświadczenia od właściciela pojazdu sprawa kończona jest mandatem (za przejechanie na czerwonym świetle lub za niewskazanie kierowcy) lub kierowana jest do sądu.
Źródło: neurocar.pl