niedziela, 19 maja 2024

Kamery Red Light w Wieluniu uruchomione. Działają też w Łodzi, Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim [LOKALIZACJE]

Udostępnij

Wieluń to czwarte miasto w województwie łódzkim, w którym uruchomiono kamery Red Light. To system rejestracji pojazdów przejeżdżających na czerwonym świetle. Gdzie działają kamery? Lokalizacji nie jest wiele, ale system zamontowano na ważnych komunikacyjnie skrzyżowaniach.

Kamery Red Light w Wieluniu

O kolejnych kamerach rejestrujących przejazd na czerwonym świetle komunikuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Od środy (24 kwietnia) od południa kamery Red Light działają także w Wieluniu, a dokładnie na skrzyżowaniu ulic:

 • 18 Stycznia, Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście

System na tym skrzyżowaniu składa się z ośmiu kamer. Należy przypomnieć, że kamery Red Light rejestrują przejazd na czerwonym świetle. Dotyczy to także zielonej strzałki zezwalającej na skręt. Gdy zielona strzałka zgaśnie, a kierowca przejedzie, jest to jednoznaczne ze złamaniem przepisów w ruchu drogowym. Policja traktuje to jako wykroczenie zagrożone mandatem w wysokości 500 złotych, a dodatkowo na kierowcę nałożonych zostanie 15 punktów karnych.

Kamery Red Light w Łodzi, Zgierzu i Piotrkowie

Dokładnie tydzień temu kamery Red Light uruchomiono na czwartym skrzyżowaniu w Łodzi – rondzie Inwalidów. I to tam system składa się z rekordowej liczby kamer – ponad 20. Pierwsze kamery Red Light w Łodzi włączono do systemu w listopadzie 2023 roku.

1. Lokalizacje kamer Red Light w Łodzi:
 • skrzyżowanie al. Włókniarzy i ul. Drewnowskiej
 • skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Obywatelską
 • skrzyżowanie al. Wł. Sikorskiego, al. Włókniarzy i ul. Zgierskiej (rondo Biłyka)
 • rondo Inwalidów

Szczegóły: Kamery Red Light w Łodzi. Włączone kamery na 4. skrzyżowaniu

2. Lokalizacje kamer Red Light w Piotrkowie Trybunalskim:
 • skrzyżowanie al. Concordii z al. Sikorskiego
 • skrzyżowania al. Sikorskiego, al. Armii Krajowej i al. Piłsudskiego
3. Kamery Red Light w Zgierzu:
 • skrzyżowanie DK 91 (al. Armii Krajowej) z ul. Długą

Kamery red light w wieluniu

Jak działają kamery Red Light

Gdy kierowca przejeżdża przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, kamera rejestruje dane pojazdu i wykonuje zdjęcie. Kamery obserwują zarówno przód jak i tył pojazdu. Droga od popełnienia wykroczenia do nałożenia mandatu jest następująca:

 • zdjęcie wysyłane jest do centralnego systemu przetwarzania, gdzie wyodrębniane są m.in. dane konieczne do ustalenia właściciela pojazdu
 • Główny Inspektor Transportu Drogowego pobiera z Centralnej Ewidencji Pojazdów dane właściciela pojazdu i wysyła do niego wezwanie do wskazania kierowcy
 • właściciel pojazdu wypełnia jedno z trzech oświadczeń i odsyła je do GITD: przyznanie się do wykroczenia i przyjęcie/odmowę przyjęcia mandatu, wskazanie komu właściciel powierzył pojazd do kierowania lub używania w czasie popełnienia wykroczenia, brak wskazania osoby kierującej pojazdem i przyjęcie mandatu/odmowa przyjęcia mandatu za niewskazanie kierującego
 • na podstawie oświadczenia od właściciela pojazdu sprawa kończona jest mandatem (za przejechanie na czerwonym świetle lub za niewskazanie kierowcy) lub kierowana jest do sądu.

Źródło: neurocar.pl

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości