czwartek, 20 czerwca 2024

Kamery w Łodzi. System Red Light zbiera żniwo

Udostępnij

Przejechanie na czerwonym świetle lub późnym pomarańczowym to jedno z najczęstszych wykroczeń kierowców. Kilka tysięcy naruszeń zarejestrowały żółte kamery na skrzyżowaniach w Łodzi. System Red Light działa od końca listopada i zbiera żniwo. To jednak nie koniec. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma planach uruchomienie żółtych kamer na kolejnych skrzyżowaniach w Łodzi.

System Red Light w Łodzi

System Red Light został uruchomiony na 41 skrzyżowaniach w Polsce. To kilkaset kamer, które rejestrują pojazdy przejeżdżające na czerwonym świetle. W województwie łódzkim żółte kamery w ostatnich miesiącach zamontowano na skrzyżowaniach w Piotrkowie Trybunalskim i w Łodzi.

Żółte kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle są częścią systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). To nie tylko Red Light na skrzyżowaniach ulic, ale także na przejazdach kolejowych, żółte fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości oraz mobilne urządzenia rejestrujące.

Jak wyjaśnia Inspektorat Transportu Drogowego, system Red Light zamontowano na skrzyżowaniach, na których kierowcy notorycznie ignorowali sygnalizację świetlną.

Kamery wykrywają przypadki wjechania przez kierujących na skrzyżowanie przy nadawanym czerwonym świetle. Red Light śledzi tor poruszania się pojazdu oraz dokumentuje popełnione wykroczenie z danymi, które umożliwiają identyfikację pojazdu, czas i miejsce popełnienia wykroczenia oraz czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła – wyjaśnia Monika Niżnik z biura prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

W Łodzi żółte kamery działają na 2 skrzyżowaniach: ul. Drewnowskiej i al. Włókniarzy, ul. Obywatelskiej i al. Jana Pawła.

Mandaty za przejazd na czerwonym świetle

Pierwszy system Red Light w Łodzi uruchomiono na skrzyżowaniu ul. Drewnowskiej i al. Włókniarzy. Od 28 listopada do połowy stycznia kamery zarejestrowały tam 2,9 tys. naruszeń. W przypadku systemu pracującego na skrzyżowaniu ul. Obywatelskiej i al. Jana Pawła pierwsze dane GITD udostępni po miesiącu od jego uruchomienia.  W Łodzi system montowany jest także na rondzie Inwalidów i uruchamiany na rondzie Biłyka, czyli skrzyżowaniu ul. Zgierskiej z ul. Sikorskiego i al. Włókniarzy.

Według nowego taryfikatora mandat za przejechanie na czerwonym świetle wynosi 500 złotych. Kierowca musi także liczyć się z punktami karnymi, a tych – jeśli popełni to wykroczenie – dostanie 15. Wystarczy zatem dwukrotnie w ciągu roku przejechać na czerwonym świetle, by mieć zatrzymane prawo jazdy.

Kierowcy powinni liczyć się z tym, że żółtych kamer na skrzyżowaniach będzie jeszcze więcej. System Red Light nadal jest rozbudowywany. GITD planuje uruchomić kamery na 50 skrzyżowaniach w całym kraju.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
How do you vulputate nullam mattis ?. Projects – branding factory. Ioc producent suplementów na zlecenie.