czwartek, 20 czerwca 2024

Hanna Zdanowska kandydatem na prezydenta Łodzi. Będzie walczyć o 4 kadencję

Udostępnij

To już pewne. Hanna Zdanowska kandydatem na prezydenta Łodzi. Obecna prezydent miasta głosiła we wtorek (13 lutego) start w wyborach samorządowych 2024. Zdanowska będzie walczyć o czwartą kadencję na tym stanowisku. Prezydentem jest nieprzerwanie od 2010 roku.

Hanna Zdanowska kandydatem na prezydenta Łodzi

Informacje na temat kandydatury Hanny Zdanowskiej na prezydenta Łodzi krążyły w przestrzeni publicznej już od dłuższego czasu. W poniedziałek (12 lutego) upłynął termin rejestracji komitetów wyborczych, więc w ciągu najbliższych godzin lub dni z pewnością poznamy oficjalnie już wszystkich kandydatów na prezydenta Łodzi. Do tej pory znane było tylko jedno nazwisko.

Wybory 2024: Kandydaci na prezydenta Łodzi. Krzysztof Kwiatkowski ogłosił

Dziś doszło kolejne nazwisko, które zaskoczeniem nie jest. Hanna Zdanowska kandydatem na prezydenta Łodzi – to ogłosiła dziś sama podczas konferencji prasowej, zapowiadając wcześniej, by śledzić jej konto, ponieważ „o godzinie 12 będzie mieć ważną informację.”

Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie moje obietnice udało się spełnić, więc chcę je dokończyć. Chcę naprwić to, co się nie udało. Chcemy wspólnie z Wami zmieniać Łódź. O szczegółach będziemy rozmawiać niedługo – powiedziała Hanna Zdanowska, kandydatka na prezydenta Łodzi.

3 kadencje Hanny Zdanowskiej

Hanna Zdanowska prezydentem Łodzi jest nieprzerwanie od 13 grudnia 2010 roku, kiedy została zaprzysiężona. W wyborach samorządowych 21 listopada 2010 roku kandydowała z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej kontrkandydatami byli: Adam Fronczak (PSL), Dariusz Joński (SLD), Dominik Sankowski (Ruch Przełomu Narodowego), Jacek Kędzierski (LPR), Janusz Rutkowski (Nowy Styl Życia), Paweł Frankowski (Samoobrona), Teresa Białecka-Krawczyk, Witold Waszczykowski (PiS), Włodzimierz Tomaszewski (ŁPO), Zbigniew Tynenski (Centrum Zrównoważonego Rozwoju) oraz Zdzisława Janowska.

Zdanowska w pierwszej turze wyborów w 2010 roku zdobyła 69 tysięcy 613 głosów (34,04 procent), co dało jej pierwsze miejsce, ale jeszcze nie pozwoliło zasiąść w fotelu prezydenta Łodzi. Wygrała w drugiej turze z Dariuszem Jońskim, z poparciem na poziomie 60,65 procent głosów. Została tym samym pierwszą kobietą na tym stanowisku w łódzkiej administracji.

Podczas tej kadencji dwukrotnie próbowano przeprowadzić referendum w sprawie odwołania Zdanowskiej, ale w obu przypadkach nie zabrano wystarczającej liczby podpisów. Inicjatorzy zarzucali jej m.in. powiększenie zadłużenia miasta, likwidację szkół, pogarszający się stan komunikacji miejskiej czy podwyżki w opłatach.

W kolejnych wyborach samorządowych w 2014 roku z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, nadal z ramienia PO. Prezydentem Łodzi została już w pierwszej turze wyborów, uzyskując poparcie na poziomie 54,08 procent (116 tysięcy 502 głosy). Razem ze Zdanowską o fotel prezydenta ubiegali się wówczas: Joanna Kopcińska (PiS), Tomasz Trela (SLD), John Godson, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (KNP), Piotr Misztal, Piotr Biliński, Wojciech Łaszkiewicz (PSL) i Wenancujsz Szuster.

Ta kadencja dla Hanny Zdanowskiej była kluczowa, ponieważ to w 2016 roku prokurator postawił jej zarzuty posłużenia się poświadczającymi nieprawdę dokumentami przy zawieraniu w 2008 i 2009 roku umów kredytowych. Hanna Zdanowska przyznała się do tego. W kolejnym roku Zdanowska została już oskarżona o poświadczenie nieprawdy we wniosku kredytowym swojego partnera. W 2018 roku sąd skazał ją nieprawomocnie na 20 tysięcy złotych grzywny, wyrok jeszcze w tym samym roku uprawomocnił się. W efekcie czego w Łodzi zorganizowano akcję i przemarsz ulicami miasta pod hasłem „Murem za Hanką”, jako wyraz solidarności z prezydent Łodzi.

Hanna Zdanowska karę miała wpłacić już następnego dnia po skazaniu. Zatarcie wyroku nastąpiło po roku od wykonania kary.

To nie przeszkodziło jej w wystartowaniu w kolejnych wyborach. Hanna Zdanowska kandydatem na prezydenta Łodzi była po raz trzeci w 2018 roku. Wygrała z wynikiem miażdżącym pozostałych kandydatów. Na Zdanowską zagłosowało wtedy 70,22 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. Kandydowali wtedy także: Waldemar Buda, Rafał Górski, Agnieszka Wojciechowska-Van-Heukelom, Urszula Niziołek-Janiak, Krzysztof Lipczyk, Piotr Misztal, Zbigniew Maurer i Janusz Rutkowski.

Lex Zdanowska

Zarzuty prokuratorskie, które Hanna Zdanowska usłyszała, były dla polityków Prawa i Sprawiedliwości punktem wyjścia do zgłoszenia w 2019 roku nowelizacji przepisów kodeksu wyborczego. Zmiany, ponieważ było jasne, że opierają się na casusie prezydent Łodzi, media określiły jako „lex Zdanowska”.

Zgodnie z nowym przepisem na wójta, burmistrza ani prezydenta nie będzie można wybrać osoby skazanej prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe na każdą karę. Wcześniej w przepisie była mowa wyłącznie o skazaniu na karę pozbawienia wolności (Hanna Zdanowska została skazana na karę grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach bankowych).

Hanna Zdanowska może kandydować na prezydenta Łodzi?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości kilka lat temu zaproponowali i przegłosowali większością zmianę przepisów kodeksu wyborczego. Zgodnie z nowymi zapisami wybory samorządowe mają się odbywać nie co cztery, a co pięć lat. Z kolei wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nie mogą pełnić swojej funkcji dłużej niż dwie kadencje. Zmiany te zaczęły obowiązywać dopiero od wyborów w 2018 roku, a w związku z tym Hanna Zdanowska może jeszcze raz kandydować na prezydenta Łodzi.

Niewykluczone jednak, że i w tym zakresie nastąpią zmiany. Pod koniec 2023 roku korporacje samorządowe zapowiedziały wystąpienie do premiera Donalda Tuska i rządu z propozycją usunięcia zapisu o dwukadencyjności. Ma ona negatywnie wpływać na funkcjonowanie i finanse samorządów.

Kandydaci na prezydenta Łodzi 2024

Hanna Zdanowska to druga oficjalna kandydatura w wyborach samorządowych w 2024 roku na prezydenta Łodzi. Pierwszą osobą, która ogłosiła swój start był Janusz Wdzięczak, ekonomista, historyk, wykładowca i prezes Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi. Wdzięczak jest kandydatem komitetu Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa.

Nieoficjalnie mówiło się, że kandydatem na prezydenta Łodzi ma być także senator Paktu Senackiego – Krzysztof Kwiatkowski. Na specjalnie zwołanej konferencji przekazał jednak, że nie będzie kandydował, chce dalej pełnić funkcję senatora. Gdy poznamy wszystkich kandydatów na prezydenta Łodzi, Kwiatkowski ma ogłosić, kogo w tych wyborach poprze.

Nadal nie znamy kandydata PiS na prezydenta Łodzi. Nieoficjalnie mowa, że ma to być były wicewojewoda łódzki – Marcin Buchali, który już od wielu tygodni prowadzi kampanię na ulicach miasta. Sam zadeklarował, że jest gotowy do startu, jednak nie ma jeszcze takiej decyzji w partii.

Tymczasem Nowa Lewica głosem Tomasza Treli zapowiedziała, że swojego kandydata na prezydenta nie wystawi, a poprze kandydaturę Hanny Zdanowskiej.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
About – branding factory. Oszczędności i koszt produkcji suplementów.