czwartek, 20 czerwca 2024

Kandydaci na prezydenta Łodzi. Krzysztof Kwiatkowski ogłosił

Udostępnij

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, a ewentualna druga tura zaplanowana została na 21 kwietnia. W Dzienniku Ustaw opublikowano w tej sprawie rozporządzenie, a to oznacza, że kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęła się. 7 kwietnia będziemy wybierać prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Największa walka w Łódzkiem będzie toczyć się o fotel prezydenta Łodzi. Hanna Zdanowska tę funkcję pełni nieprzerwanie od 2010 roku, czyli trzy kadencje.

Kolejni kandydaci na prezydenta Łodzi ogłaszają start w wyborach. Dziś (12 lutego) podczas konferencji prasowej Krzysztof Kwiatkowski odpowiedział na pojawiające się od kilku dni nieoficjalne informacje o jego starcie w wyborach na prezydenta Łodzi. Kwiatkowski ogłosił, że nie będzie kandydował, bo nie chce rezygnować z mandatu senatora. Wypowiedział się także, kogo poprze w wyborach na to stanowisko.

Jestem jedynym senatorem, którego poparcie aż dwukrotnie wzrosło i dziękuję za to. Moja decyzja jest popierana przez tych, którzy chcą, żebym dalej reprezentował łodzian w Senacie. Przepraszam wszystkich łodzian, którzy liczyli, że będę kandydował. Poprę tę osobę, która moim zdaniem ma program i wizję rozwoju naszego miasta. Kiedy będą ogłoszeni wszyscy kandydaci, kiedy będziemy znać ich program, ogłoszę, kogo będę popierał w wyborach na prezydenta Łodzi – powiedział podczas konferencji prasowej w Łodzi senator Krzysztof Kwiatkowski.

Krzysztof Kwiatkowski w ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, został wybrany ponownie na senatora, jako kandydat paktu senackiego. Sprawował tę funkcję już wcześniej. Po raz pierwszy w 2007 roku jako kandydat Platformy Obywatelskiej. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2011 roku, również z ramienia PO, z powodzeniem startował do Sejmu. Po raz pierwszy jednak o mandat w polskim parlamencie ubiegał się bezskutecznie w 2001 roku, wtedy z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy kandydował na posła.

Kilka lat po nieudanym starcie w wyborach parlamentarnych w 2001 roku Platforma Obywatelska wystawiła Krzysztofa Kwiatkowskiego w wyborach samorządowych w 2006 roku jako kandydata na prezydenta Łodzi. Kwiatkowski był wtedy sekretarzem premiera Jerzego Buzka i wiceprezydentem Zgierza. Donald Tusk podczas konwencji wyborczej mówił wówczas o Krzysztofie Kwiatkowskim tak:

Platforma Obywatelska wystawia człowieka, którego zapał, energia, ale także świetne kompetencje mogą być wielkim kapitałem miasta.

Krzysztof Kwiatkowski w pierwszej turze wyborów na prezydenta Łodzi w 2006 roku uzyskał drugi wynik z poparciem na poziomie 27,03 procent, które zapewniło mu 59 946 głosów. W drugiej turze przegrał z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Jerzym Kropiwnickim, otrzymując 44,31 procent głosów. Prezydentem Łodzi nie został, ale uzyskał mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego, w którym został wiceprzewodniczącym.

Kandydaci na prezydenta Łodzi w wyborach 2024

Krzysztof Kwiatkowski obalił dziś nieoficjalne informacje o jego starcie w wyborach na prezydenta Łodzi . O tę funkcję ubiegać będzie się Janusz Wdzięczak z komitetu Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa. To, jak na razie, jedyna oficjalna kandydatura.

Janusz Wdzięczak to prezes Regionalnej Izby Budownictwa Łodzi. Jest ekonomistą, historykiem i wykładowcą akademickim. Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa skupia przedsiębiorców, społeczników, lekarzy i architektów. Wystawi swoich kandydatów także do rady miasta i sejmiku województwa łódzkiego.

Jestem doktorem nauk ekonomicznych i myślę, że moja wiedza przyda się w zakresie rozwoju gospodarczego Łodzi. Przede wszystkim jednak kandyduję dlatego, że miasto jest w kryzysie politycznym i nikt z polityków nie chce startować w wyborach na prezydenta Łodzi. Hanna Zdanowska nie ogłosiła jeszcze swojego startu, PiS i Trzecia Droga też nie ogłosiło kandydata – mówi Janusz Wdzięczak, kandydat na prezydenta Łodzi.

Komitet podał także kolejne nazwiska, które znajdą się na listach Energii Łodzi do Rady Miejskiej w Łodzi. Wśród przyszłych kandydatów mają być m.in. była wiceminister zdrowia, wiceminister finansów oraz wicemarszałek województwa łódzkiego w latach 2006-2010 – Elżbieta Hibner, architekt, prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich – Jakub Krzysztofik, restaurator – Mateusz Al Najar i Krzysztof Jędrasik ze Strajku Przedsiębiorców.

Nie wszyscy kandydaci na prezydenta Łodzi ujawnili się oficjalnie. W styczniu usłyszeliśmy o kandydaturze Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak, która miałaby ubiegać się o to stanowisko z ramienia Niezależnych Socjaldemokratów.

Prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak jest naszą kandydatką na urząd prezydenta Miasta Łodzi. Liderami list w wyborach do Rady Miejskiej będą m.in. najbardziej doświadczeni z doświadczonych samorządowców: Sylwester Pawłowski, Władysław Skwarka i Maciej Rakowski. Rozpoczynamy prace nad programem wyborczym, rejestracją komitetu wyborczego oraz ułożeniem list, na których znajdzie się wiele osób z doświadczeniem w łódzkim samorządzie – czytamy we wpisie w mediach społecznościowych Macieja Rakowskiego, radnego Rady Miejskiej w Łodzi.

Oficjalnie jako kandydatka na prezydenta Łodzi w wyborach w kwietniu 2024 roku nie została jeszcze ogłoszona.

Wspólni kandydaci na prezydenta Łodzi i do rady

Z kolei Nowa Lewica w Łodzi podczas konferencji prasowej w niedzielę, 11 lutego, ogłosiła, że w wyborach nie wystawi swojego kandydata, jeśli wystartuje Hanna Zdanowska, poprze za to jej kandydaturę.

Lewica od 10 lat współrządzi Łodzią. To była dobra dekada dla miasta, dzisiaj kolejny krok, popieramy kandydaturę Hanny Zdanowskiej na urząd prezydenta miasta Łodzi i wspólnie wystartujemy w najbliższych wyborach, jeśli Hanna Zdanowska ogłosi swój start – powiedział Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

To może być dla wielu niemałym zaskoczeniem, ponieważ wiadomo, że informacja o osobnym starcie kandydatów Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy wywołała duże zamieszanie na scenie politycznej. Co więcej, kandydaci Nowej Lewicy ubiegający się o mandaty radnych w Łodzi będą startowali z samorządowych list Koalicji Obywatelskiej.

Będziemy tworzyć jedną listę do łódzkiej rady miejskiej. To są wybory osobowe, nie szyldowe, tu mniej odgrywa rolę szyld polityczna, a większą rolę odgrywają poszczególne osoby – mówił Tomasz Trela.

Kandydaci na prezydenta Łodzi w swoich szeregach będą mieli też przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości. Partia, której prezesem jest Jarosław Kaczyński, ogłosi w najbliższych dniach prawdopodobnie, że o stanowisko będzie ubiegał się były wicewojewoda łódzki Marcin Buchali. Od wielu tygodni prowadzi nieoficjalną kampanię na łódzkich ulicach, gdzie spotyka się z mieszkańcami pod hasłem: „Razem zmień-My Łódź”.

Wiadomo, że lista nazwisk w PiS na fotel prezydenta Łodzi nie jest długa, ale Buchali ma mieć największe szanse. Sam w rozmowach z dziennikarzami twierdził, że jest gotowy, by kandydować, ale w partii nadal toczą się w tej sprawie rozmowy.

Hanna Zdanowska na prezydenta Łodzi?

Jeśli Koalicja Obywatelska zdecyduje się ponownie postawić na Hannę Zdanowską, kandydaci na prezydenta Łodzi będą musieli liczyć się z niełatwą walką o głosy. Oficjalnych deklaracji w tej sprawie wciąż nie ma, jednak Zdanowska jest gotowa czwarty raz ubiegać się o to stanowisko. Jesienią 2023 roku na antenie TVN24 powiedziała:

Mam jeszcze możliwość jednej kadencji i to rozważam. I myślę, że na pewno skorzystam z tej szansy. Myślę, że ta decyzja nie będzie zapadała tylko we mnie, ale to też decyzja mieszkańców. Jeżeli powiedzą, że chcą kontynuacji, to jestem gotowa na tę kontynuację.

Hanna Zdanowska jest trzecią kadencję prezydentem Łodzi. W ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku zdeklasowała kontrkandydatów, wygrywając w pierwszej turze. Otrzymała 70,22 procent głosów. Na drugim miejscu daleko w tyle został kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda z poparciem 23,65 procent głosów.

Kiedy poznamy wszystkie nazwiska? Dziś (12 lutego) mija termin rejestracji komitetów wyborczych, spodziewamy się zatem, że kandydaci na prezydenta Łodzi ujawnią się w najbliższych dniach.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Uncategorized e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Uncategorized – branding factory.