piątek, 21 czerwca 2024

Kwalifikacja wojskowa w Łódzkiem. Kara za nieobecność i doprowadzenie przez policję

Udostępnij

Trwa kwalifikacja wojskowa 2024. W województwie łódzkim wezwanie dostało około 13 tysięcy osób, w tym 600 kobiet. Stawiennictwo jest obowiązkowe i osoby, które otrzymały wezwanie, nie powinni takiego listu lekceważyć. Za nieobecność na kwalifikacji wojskowej grozi kara grzywny, a nawet doprowadzenie przez policję.

Kwalifikacja wojskowa 2024: kto musi się stawić?

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w całym kraju rozpoczęła się 1 lutego. Listy z wezwaniem do stawienia się przed komisją wojskową dostali przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2005 roku. Przed komisją wojskową powinni stawić się też mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie mieli jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Lista osób, których ten obowiązek dotyczy jest jednak dłuższa. Stawić się powinni także m.in. ci, którzy podczas poprzedniej kwalifikacji wojskowej zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby ze względu na stan zdrowia, ale ten termin kończy się w czasie kwalifikacji wojskowej.

Wojsko to miejsce nie tylko dla mężczyzn. Kwalifikacja wojskowa obejmuje także kobiety, a tych coraz więcej i same coraz chętniej zgłaszają się do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Podczas tegorocznej kwalifikacji na około 13 tysięcy osób wezwanych w województwie łódzkim, jest 600 kobiet.

Które kobiety dostają wezwania? Przede wszystkim te urodzone w latach 1997–2005, ale posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Jednak są i tacy, którzy zgłaszają się na ochotnika i to także jest dopuszczalne.

Ta kwalifikacja to dla młodych ludzi wyznacznik, niekiedy pozwala im podjąć decyzję, co dalej. Może chcą swoje życie związać z wojskiem, a może z innymi służbami, ta kategoria pomoże im podjąć decyzję – podkreśliła wojewoda łódzki Dorota Ryl.

Kwalifikacja wojskowa 2024: kary za nieobecność

Warto pamiętam, że kwalifikacja wojskowa nie oznacza poboru do wojska. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby. W województwie łódzkim kwalifikacja wojskowa potrwa do 30 kwietnia 2024 roku.

Jeśli ktoś dostał wezwanie, nie powinien takiego listu lekceważyć. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się karną grzywny i doprowadzeniem przed komisję wojskową przez policję.

Zasady kwalifikacji wojskowej dokładniej określa rozporządzenia ministra obrony narodowej. Jeżeli ktoś nie może stawić się w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, musi zawiadomić o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Musi także wyjaśnić przyczynę, a następnie określany jest nowy termin kwalifikacji wojskowej.

Ominięcia tego kroku oznacza, że osoba wezwana nie stawiła się, mimo że miała taki obowiązek. Regulują to przepisy ustawy o obronie ojczyzny. Za nieobecność na osobę wezwaną może zostać nałożona kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności, co więcej, taka osoba może zostać doprowadzona na kwalifikację przez policję.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P