piątek, 14 czerwca 2024

Kolumny wojskowe na drodze. Wojsko zaczyna wielkie ćwiczenia NATO

Udostępnij

MON ostrzega kierowców. Kolumny wojskowe na drodze to nie powód do niepokoju, ale należy zachować ostrożność. Wojsko zaczyna wielkie ćwiczenia. Od poniedziałku, 12 lutego, autostradami, drogami ekspresowymi i krajowymi w Łodzi i regionie będą przemieszczać się wojskowe pojazdy. Ma to związek z cyklicznymi ćwiczeniami pod kryptonimem Defender 24 i Dragon 24.

Kolumny wojskowe na drodze

Przejazd kolumn będzie jednym z elementów ćwiczeń. Żołnierze mogą w ten sposób trenować m.in. przyjęcia i przerzut sojuszniczych sił, koordynację działań transgranicznych oraz współpracę z państwami gospodarzami.

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Te jednak nie są wykluczone. Kolumny wojskowe na drodze będą eskortowane i zabezpieczone przez żandarmerię wojskową we współpracy z policją.

Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie – apeluje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ponadto, szczególny apel kierowany jest do osób, które będą widziały kolumny wojskowe na drodze. Nie należy ich fotografować, a następnie publikować zdjęć w internecie. Podobnie jak nie należy opisywać gdzie i kiedy dokładnie przemieszczały się wojskowe pojazdy.

Bądźmy świadomi zagrożeń. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – wyjaśnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kolumny wojskowe na drogach mogą być dostrzegane od połowy lutego do końca maja.

Wojskowe ćwiczenia NATO

Polska jest jednym z państw gospodarzy ćwiczeń wojskowych STDE 24, które przeprowadza NATO. W związku z tym do naszego kraju przemieści się wielu żołnierzy i wiele sprzętu sojuszników.

Kluczowym elementem ćwiczeń STDE 24 będzie polskie ćwiczenie z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON 24. Rozpocznie się na przełomie lutego i marca, a w związku z tym informacja o przemieszczaniu się kolumn wojskowych. W ćwiczeniu DR 24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 tys. żołnierzy i 3,5 tysiąca jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 tys. polskich żołnierzy.

Główne siły do ćwiczeń wojskowych wydzieli 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie będą także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej i obrony terytorialnej.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Czym są komory hiperbaryczne. Produkcja kontraktowa suplementów diety ioc.