piątek, 14 czerwca 2024

Boże Ciało w Spycimierzu w Łódzkiem. Kwiatowe dywany od 200 lat

Udostępnij

Boże Ciało w Spycimierzu jest wyjątkowe ze względu na kwiatowe dywany, które mieszkańcy układają od ponad 200 lat. To tradycja, która przyciąga do tej miejscowości setki turystów. Nie inaczej będzie 30 maja 2024 roku. Kwiatowe dywany w Spycimierzu zostały docenione przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), która wpisała je w 2021 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Wyjątkowe Boże Ciało w Spycimierzu

Spycimierz to niewielka wieś w gminie Uniejów, powiecie poddębickim, w województwie łódzkim. Według ostatnich danych zamieszkuje ją niewiele ponad 300 osób. Wieś, choć niewielka, ma wielką tradycją i silnie związaną ze sobą lokalną społeczność, która od dziesięcioleci kultywuje tradycję jaką jest spycimierskie Boże Ciało. To najważniejsza uroczystość w roku dla mieszkańców. Od miesięcy przygotowują się na usypywanie dywanów kwiatowych.

Boże ciało w spycimierzu
Centrum Spycimierskie Boże Ciało

Boże Ciało w Spycimierzu nie zawsze wyglądało tak, jak dziś. Tradycja zmieniała się przez lata. Początkowo kwiatowe dywany w Spycimierzu były skromne. Mieszkańcy wykorzystywali to, czego mieli pod dostatkiem, czyli żółty piasek i gałązki. Obecny wygląd dywanów ukształtował się po II wojnie światowej. Trasa, po której przechodzi procesja, ma ponad kilometr długości. Wierni idą po kolorowym, wzorzystym dywanie kwiatowym o szerokości dwóch metrów. Pobocza przystrojone są młodymi brzozami i olchą.


Czytaj też: Boże Ciało w Spycimierzu w 2024. Tak wyglądały i powstawały kwiatowe dywany [ZDJĘCIA]


Przygotowania do kwiatowych dywanów

Boże Ciało w Spycimierzu to rok przygotowań. Wierni wymyślają kwiatowe wzory i ustalają rodzaje kwiatów, które zostaną wykorzystane do usypania dywanów. Nie ma możliwości przygotowania tej atrakcji znacznie wcześniej. Wierni zaczynają usypywanie kwietnych dywanów około godziny 9 w dniu Bożego Ciała. W zależności od liczby osób uczestniczących w tym, usypywanie trwa do godziny 14-15.

Boże ciało w spycimierzu
Arkadiusz Jelowicki

Przede wszystkim to ekipy rodzinne tworzą poszczególne segmenty kwietnego dywanu. Są jednak takie fagmenty trasy, przy których nie ma domów, np. odcinek przed kościołem. Wówczas mobilizują się rodziny z parafii, by w tej okolicy ułożyć dywan. Jak opisuje stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”, za część przed plebanią i czwarty ołtarz odpowiadają parafianie z Człop i Człopek. Pierwszy ołtarz i jego otoczenie stroją mieszkańcy Zielenia, bramę przy kościele – parafianie z Leśnika, a wierni z Kolonii Spycimierz dekorują kościół i ołtarz polowy. Od kilku lat kilkumetrowy fragment trasy przed kościołem stroją nawet Włosi ze Stowarzyszenia Infioritalia.

Kwiatowe dywany w Spycimierzu

Ważnym elementem jest narysowanie kredą na jezdni wzorów, które później wypełnią kwiaty. Niektórzy do rysowania używają szablonów wyciętych z kartonu lub sklejki. Z piasku lub czarnej ziemi usypywane są „stelaże”, utrzymujące większe kwiaty, gałązki i liście. Co ciekawe, biały piasek wykorzystywany do mocowania kwiatów, ma też swoją historię.

W przeszłości były u nas wydmy. Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku piasek podchodził nawet pod okna domów. Wysypywano nim m.in. umytą podłogę w domach. I ten właśnie piasek jest do dziś wykorzystywany do utrzymywania kompozycji kwiatowych. Obecnie w miejscu dawnych wydm rośnie las zasadzony przez księdza i dzieci. Do tej pory przywozimy stamtąd piasek na trasę procesji – mówi Maria Pełka, była prezeska Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”.

Boże ciało w spycimierzu
Centrum Spycimierskie Boże Ciało

Każdego roku zmieniają się wzory i kolory dywanu. Boże Ciało w Spycimierzu jest wyjątkowe także z tego powodu. Dawniej na dywanach układano wyłącznie motywy kwiatowe. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać motywy religijne, takie jak hostie, monstrancje, krzyże, anioły czy obrazy maryjne.


Czytaj też: Łódzkie: Nieprawidłowości w zarządzaniu nieruchomościami Skarbu Państwa


Co istotne, większość kwiatów nie nadaje się do dłuższego przechowywania, ponieważ po zerwaniu szybko tracą kolor. Dlatego wielu parafian hoduje je w ogródkach i zrywa bezpośrednio przed ułożeniem. Zebrany materiał zazwyczaj przechowywany jest w chłodnym, przyciemnionym i wilgotnym miejscu – w piwnicach, garażach i stodołach.

Boże Ciało w Spycimierzu w 2024

Kwiatowe dywany w Spycimierzu przyciągają tak dużą liczbę gości, wiernych i turystów, że parafianie muszą wcześniej przygotować nie tylko główną atrakcję dnia, ale również teren wokół.

Msze święte w uroczystość Bożego Ciała zaplanowano w kościele o godzinach: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00. Główna msza święta z procesją po kwietnych dywanach odbędzie się o godzinie 17.00.

Jeśli ktoś wybiera się na Boże Ciało w Spycimierzu powinien wiedzieć, że wjazd będzie możliwy:

  • od strony Uniejowa z ronda koło Apart Hotelu,
  • od strony Turku w Zieleniu,
  • od strony zbiornika Jeziorsko.

Służby porządkowe będą kierować przyjezdnych na wyznaczone miejsca parkingowe. Parkowanie w pasie drogi lub innych niewyznaczonych miejscach grozi mandatem. Stoiska handlowe znajdują się w wyznaczony strefach. Boże ciało w spycimierzu 2024


Czytaj też: Susza rolnicza w Łódzkiem. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ostrzega


 

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Europejski kodeks dobrych praktyk dla terapii hiperbarycznej tlenem (hbo).