piątek, 14 czerwca 2024

Susza rolnicza w Łódzkiem. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ostrzega

Udostępnij

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa1Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ostrzega przed niedoborem wody w 14 województwach, w tym w naszym regionie. Susza rolnicza w Łódzkiem dotyczy zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych. Badania instytutu obejmują okres od 21 marca do 20 maja tego roku.

Susza rolnicza w Łódzkiem

Największe niedobory wody zanotowano na terenach Niziny Śląskiej oraz Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej, a także we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej. Najmniejsze – w województwach południowych oraz północnych. W sumie susza wystąpiła w 14 województwach, z wyjątkiem województw: małopolskiego i podkarpackiego.

Badacze z instytutu stwierdzili wystąpienie suszy rolniczej powodujące straty w plonach upraw przynajmniej o 20 procent. Niedobór wody dotyczył czterech upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Susza rolnicza w Łódzkiem w przypadku tych upraw objęła aż 159 gmin na 177. W całym kraju wystąpiła w 1025 gminach, to ponad 41 procent gmin Polski. Suszę notowano na obszarze około 8 procent gruntów ornych kraju.

Suszę wystąpiła również w uprawach zbóż ozimych – w 858 gminach (34,64 procent gmin Polski). W Łódzkiem objęła 129 gmin.

W przypadku truskawek susza dotknęła uprawy w 684 gminach (27 procent gmin Polski), głównie na terenie województw: lubelskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. W Łódzkiem wystąpiła w uprawach w 85 gminach.

W naszym regionie niedobór wody odczuli także sadownicy. W jednej gminie odnotowano suszę w uprawach krzewów owocowych.

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

O nas e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej. Produkcja kontraktowa suplementów diety ioc.