piątek, 14 czerwca 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto za kogo w sejmie i radach

Udostępnij

Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024 roku to też szansa dla tych polityków, którzy w nich nie startują. Szansa dla tych, którzy przegrali w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2023 i wyborach samorządowych w kwietniu 2024 roku. Kto za kogo zasiądzie w ławach sejmowych, sejmikach województwa, czy w radach powiatów i gmin?

Kto za kogo w sejmie i radach?

Dzięki temu, że do Parlamentu Europejskiego startują ci, którzy są posłami, senatorami czy radnymi różnych samorządów, przegrani mogą liczyć na mandat. Przeanalizowaliśmy sytuację dla województwa łódzkiego. Kto w Łódzkiem może liczyć na mandat, którego nie zdobył, przy założeniu, że ktoś z jego ugrupowania dostanie się do Parlamentu Europejskiego?

Lista nr 1. Trzecia Droga

Jeśli europosłem zostanie… która(y) jest… jej /jego miejsce zajmie Uwagi
Jolanta Zięba-Gzik posłem Jan Mikołaj Dorożała
Ewa Joanna Szymanowska posłem Bartłomiej Dyba-Bojarski
Piotr Tadeusz Wojtysiak radnym sejmiku1Sejmik Województwa Łódzkiego Marek Marian Mazur 1
Piotr Paweł Sęczkowski burmistrzem Poddębic 2
  1. Jeżeli do Parlamentu Europejskiego dostanie się Piotr Tadeusz Woźniak, jego miejsce w Sejmiku Województwa Łódzkiego powinien zająć Marek Marian Mazur. Obecnie jest jednak wicewojewodą łódzkim. Jeżeli nie przyjmie mandatu radnego, to nową radną Sejmiku Województwa Łódzkiego zostanie Anna Maria Siemińska.
  2. Gdyby do Parlamentu Europejskiego dostał się obecny burmistrz Poddębic – Piotr Paweł Sęczkowski (wybory wygrał w pierwszej turze), w tym mieście będzie konieczność zorganizowania wyborów uzupełniających2Kodeks Wyborczy – tekst jednolity.

Lista nr 5. Koalicja Obywatelska

Jeśli europosłem zostanie… która(y) jest jej / jego miejsce zajmie uwagi
Dariusz Joński posłem Krzysztof Piątkowski
Joanna Skrzydlewska radną sejmiku Jarosław Berger 1
Małgorzata Anna Pingot radną miasta Piotrków Trybunalski Aleksandra Rozpędek
Arkadiusz Jaksa radnym powiatu pabianickiego Andrzej Józef Nowak
Marek Konrad Wilczyński radny powiatu sieradzkiego Grzegorz Pipa
Katarzyna Menke radna miasta Tomaszów Mazowiecki Robert Krzysztof Balicki
Hanna Gill-Piątek radną sejmiku Jarosław Berger 1
  1. W przypadku listy Koalicji Obywatelskiej mamy ciekawą sytuację, dotyczącą jednego z polityków. Jarosław Berger podwójnie zaciska kciuki. Jeżeli wejdzie do Parlamentu Europejskiego Joanna Skrzydlewska lub Hanna Gill-Piątek, on zajmie miejsce w Sejmiku Województwa Łódzkiego. Gdyby lista Koalicji Obywatelskiej w Łódzkiem zdobyła dwa mandaty i oba przypadłyby wskazanym kandydatkom, do Sejmiku Województwa Łódzkiego dołączy wówczas Katarzyna Sandra Sadowska.

Lista nr 6. Lewica

Jeśli europosłem zostanie… która(y) jest jej / jego miejsce zajmie uwagi
Paulina Matysiak posłem Marek Gryglewski 1
  1. Mandat europosła dla Pauliny Matysiak spowoduje podwójny „awans”. Jej miejsce w ławach poselskich powinien wtedy zająć Marek Gryglewski, który jest radnym powiatu pabianickiego. Natomiast jego miejsce w radzie powiatu pabianickiego zajmie wtedy Anna Pierzchała-Gładysz.

Lista nr 7. Prawo i Sprawiedliwość

Jeśli europosłem zostanie… która(y) jest jej / jego miejsce zajmie uwagi
Joanna Lichocka posłem Tomasz Piotr Rzymkowski 1, 2
Anna Milczanowska posłem Ewa Wendrowska 3, 4, 5
Robert Telus posłem Ewa Wendrowska 3, 4, 5
Waldemar Buda posłem Włodzimierz Tomaszewski, Piotr Cieplucha 6
Paweł Sałek posłem Ewa Wendrowska 3, 4, 5
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom posłem Włodzimierz Tomaszewski, Piotr Cieplucha 6
Piotr Polak posłem Tomasz Piotr Rzymkowski 1, 2
Ewa Wendrowska radną sejmiku Roman Sasin
Grzegorz Schreiber radnym sejmiku Andrzej Górczyński
  1. Tomasz Rzymkowski po przegranych wyborach w 2023 informował, że wycofuje się z życia politycznego. Jeżeli deklarację podtrzyma, to w przypadku zdobycia mandatu europosła przez Joannę Lichocką lub Piotra Polaka, w ławach sejmowych zasiądzie Krzysztof Ciebiada. Gdyby Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w Łódzkiem dwa europejskie mandaty (Lichocka i Polak), to następna w kolejce do objęcia mandatu polskiego sejmu jest wówczas Marlena Sagan.
  2. Jeżeli któreś z miejsc w Sejmie zajmie Krzysztof Ciebiada, jego miejsce w radzie powiatu pabianickiego zajmie Jarosław Kosmala.
  3. Jeżeli PiS zdobędzie w województwie łódzkim jeden mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdobędzie go któryś z kandydatów: Anna Milczanowska, Robert Telus, Paweł Sałek, to miejsce tego posła w polskim parlamencie zajmie Ewa Wendrowska. Następni w kolejce to: Grzegorz Wojciechowski i Beata Dróżdż.
  4. Jeżeli Ewa Wendrowska wejdzie do Parlamentu Europejskiego lub zostanie posłem w miejsce Anny Milczanowskiej, Roberta Telusa lub Pawła Sałka, to jej mandat w Sejmiku Województwa Łódzkiego przejmie Roman Sasin.
  5. Matematyczne szanse na mandat poselski ma jeszcze Beata Dróżdż, która jest radną sejmiku wojewódzkiego. Mandat dostanie, jeśli PiS zgarnie trzy mandaty do europarlamentu, a zwycięzcami będzie troje z tych kandydatów: Anna Milczanowska, Robert Telus, Paweł Sałek, Ewa Wendrowska. Jeśli mandaty europosłów zdobędzie dwoje ze wskazanych kandydatów, posłem zostanie Grzegorz Wojciechowski.
  6. Na miejsce w Sejmie RP Waldemara Budy i Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom czekają w kolejności Włodzimierz Tomaszewski i Piotr Cieplucha. Każdy z nich zwolni wówczas miejsce w ławach Rady Miejskiej w Łodzi. I tak, Włodzimierza Tomaszewskiego ewentualnie zastąpi w radzie miejskiej Izabela Kaczmarska, a Piotra Ciepluchę – Elżbieta Badura.

 

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

What do aliquam sed fringilla e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Bóle głowy a tlenoterapia hiperbaryczna. Ekologia w produkcji suplementów.