piątek, 14 czerwca 2024

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi powróci. Szef MON podpisał list intencyjny

Udostępnij

Wojskowa Akademia Medyczna powróci do Łodzi po 22 latach. Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział przygotowanie ustawy w tej sprawie jeszcze w tym roku. Wicepremier i szef MON, wojewoda łódzki Dorota Ryl, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek podpisali w tej sprawie.

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi będzie ponownie kształcić

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi została zlikwidowana w 2002 roku. Wówczas uczelnię wojskową połączono z cywilną Akademią Medyczną w Łodzi tworząc Uniwersytet Medyczny. Kadry sanitarne i medyczne dla wojska kształci teraz w Łodzi Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego. Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że nowa Wojskowa Akademia Medyczna ma być centrum naukowym, ale przede wszystkim ma zapewnić kadry potrzebne dla rozwoju komponentu wojsk medycznych. WAM w Łodzi ma także realizować kursy specjalistyczne dla żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych.

Potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Po latach przerwy w Łodzi znów będzie uczelnia wojskowa. Przygotujemy projekt ustawy i mam nadzieję w tym roku będziemy mogli odtworzyć WAM – zapowiedział wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wojskowa akademia medyczna w łodzi
MON

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi ma korzystać z doświadczeń wojny na Ukrainie, przygotowując najlepszych wojskowych medyków. W akademii będą szkolić się także żołnierze, którzy nie będą lekarzami, ratownikami, czy pielęgniarzami, ale będą zdobywali umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


Czytaj też: Spór o plecak ewakuacyjny. Kosiniak-Kamysz: Mam spakowany. Błaszczak: To nieodpowiedzialne


Podczas wizyty w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi szef MON spotkał się z podchorążymi Kolegium Wojskowo-Lekarskiego, przyszłymi lekarzami wojskowymi.

Wojskowa akademia medyczna w łodzi
MON

Ustawa w sprawie powołania WAM w Łodzi ma zostać przygotowana i poddana pod głosowanie w Sejmie jeszcze w tym roku.


Czytaj też: Edukacja z wojskiem. Fala chętnych na szkolenie. Ponad 800 zgłoszeń

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

How artist can nulla vitae turpis vel. Producent kontraktowy suplementów diety.