niedziela, 21 lipca 2024

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi powróci. Szef MON podpisał list intencyjny

Udostępnij

Wojskowa Akademia Medyczna powróci do Łodzi po 22 latach. Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział przygotowanie ustawy w tej sprawie jeszcze w tym roku. Wicepremier i szef MON, wojewoda łódzki Dorota Ryl, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek podpisali w tej sprawie.

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi będzie ponownie kształcić

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi została zlikwidowana w 2002 roku. Wówczas uczelnię wojskową połączono z cywilną Akademią Medyczną w Łodzi tworząc Uniwersytet Medyczny. Kadry sanitarne i medyczne dla wojska kształci teraz w Łodzi Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego. Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że nowa Wojskowa Akademia Medyczna ma być centrum naukowym, ale przede wszystkim ma zapewnić kadry potrzebne dla rozwoju komponentu wojsk medycznych. WAM w Łodzi ma także realizować kursy specjalistyczne dla żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych.

Potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Po latach przerwy w Łodzi znów będzie uczelnia wojskowa. Przygotujemy projekt ustawy i mam nadzieję w tym roku będziemy mogli odtworzyć WAM – zapowiedział wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wojskowa akademia medyczna w łodzi
MON

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi ma korzystać z doświadczeń wojny na Ukrainie, przygotowując najlepszych wojskowych medyków. W akademii będą szkolić się także żołnierze, którzy nie będą lekarzami, ratownikami, czy pielęgniarzami, ale będą zdobywali umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


Czytaj też: Spór o plecak ewakuacyjny. Kosiniak-Kamysz: Mam spakowany. Błaszczak: To nieodpowiedzialne


Podczas wizyty w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi szef MON spotkał się z podchorążymi Kolegium Wojskowo-Lekarskiego, przyszłymi lekarzami wojskowymi.

Wojskowa akademia medyczna w łodzi
MON

Ustawa w sprawie powołania WAM w Łodzi ma zostać przygotowana i poddana pod głosowanie w Sejmie jeszcze w tym roku.


Czytaj też: Edukacja z wojskiem. Fala chętnych na szkolenie. Ponad 800 zgłoszeń

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P