wtorek, 21 maja 2024

Abp Ryś napisał list do młodych. Czeka na odpowiedź i będzie przyznawać nagrodę

Udostępnij

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, napisał list do młodych „Godzina Dziesiąta”. Ustanowił też specjalną nagrodę za działania na rzecz życia kościelnego.

Czeka na odpowiedź

List powstał z potrzeby dialogu z młodymi. Dlatego do tego listu stworzono stronę internetową www.godzina10.pl. Umieszczono na niej list w formie tekstu i audio – do pobrania i słuchania.

Stronę stworzono po to, by młodzi na ten list odpowiedzieli. Wszak, gdy się dostaje list – wypada na niego odpowiedzieć.

mówi abp GRZEGORZ RYŚ, metropolita łódzki

Jak podkreślił, przysłane odpowiedzi i pytania nie pozostaną bez echa. Będzie starał się na nie odpowiadać. List został również wydrukowany w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy i ma trafić do młodzieży szkół średnich oraz do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.

Głównym tematem i przesłaniem listu jest próba odpowiedzi na pytania: co to znaczy być dziś wierzącym człowiekiem oraz co to znaczy będąc młodym, spotkać Jezusa Chrystusa?

Listo to nie jedyna forma kontaktu z młodymi.  Arcybiskup ustanowił również Nagrodę Papieża Franciszka, która będzie przyznawana młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, ważnych dla papieża. Metropolita wyjaśnił, że chodzi tu o wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację.

Każdy młody człowiek, który będzie chciał się ubiegać o tę nagrodę, powinien już na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności.

dodaje metropolita łódzki

Nagroda dla wierzących i niewierzących

Nagroda będzie przyznawana na trzech poziomach: w szkole podstawowej i średniej (klasy I-III) będzie to nagroda złota, srebrna i brązowa oraz dla klas IV szkoły średniej – będzie to Pierścień Rybaka.

Jak zaznaczył abp Ryś, każdy może ubiegać się o papieską nagrodę, bo wartości, które reprezentuje papież Franciszek są wartościami uniwersalnymi. Dlatego zarówno wierzący jak i niewierzący, chodzący jak i ten, który nie chodzi na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości