sobota, 18 maja 2024

Co zrobić, gdy ksiądz się zakocha? Abp Ryś: To, co każdy mężczyzna, który złożył śluby

Udostępnij

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wypowiedział się na temat celibatu w Kościele katolickim. Co ma zrobić ksiądz, gdy się zakocha? „To, co każdy mężczyzna, który złożył śluby.”

Celibat jak bumerang

Temat celibatu powraca w dyskusjach bardzo często. Ostatnio o ślubach życia w bezżeństwie zrobiło się głośno za sprawą ks. Michała Misiaka, który nałożył na siebie karę ekskomuniki za przyjęcie ponownego chrztu, ale innego wyznania. Wyznania, które dopuszcza zakładanie rodziny przez księży, a właściwie przez pastorów.

Jak wyjaśniał Misiak, od kilku lat walczył ze sobą i swoim powołaniem, ponieważ zakochał się w kobiecie i pragnął założyć rodzinę. Z drugiej jednak strony nie chciał rezygnować z posługi w Kościele katolickim.

Po tych wydarzeniach archidiecezja łódzka opublikowała kilka filmów dotyczących celibatu. Jeden z nich odpowiada na bezpośrednio zadane pytanie: co ma zrobić ksiądz, gdy się zakocha?

To, co każdy mężczyzna, który złożył jakieś śluby. Bardzo do mnie przemawia fragment o Barnabie, którego poznajemy w Dziejach Apostolskich, gdy sprzedaje pole. Nie miał do niego prawa, ponieważ był lewitą. A lewici byli pokoleniem, które nie miało prywatnej własności, bo żyli z Pana, z posługi. To jest bardzo bliskie naszej duchowości. Barnaba nie miał prawa do pola, ale je miał, więc sprzeciwiał się temu, kim jest. Dlatego sprzedał pole. Jestem księdzem, to jest moja tożsamość, nie funkcja. W tym kryje się mój wybór. Każde pójście za czymś oznacza rezygnację z czegoś innego.

mówi abp GRZEGORZ RYŚ, metropolita łódzki

Dodał, że poradzenie sobie z takim uczuciem pokazuje dojrzałość emocjonalną księdza. Nie chodzi bowiem o to, by ksiądz był bezduszny i nie nawiązywał relacji. Każde uczucie, które przeżywa – pozytywne i negatywne – zdaniem abp. Rysia, powinien zintegrować z tym, kim jest.

https://youtu.be/Xp_t-DyLYDc

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości