niedziela, 25 lutego 2024

10 ofiar łódzkich księży. „Przepraszam”

Udostępnij

Przepraszam – powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w imieniu wszystkich duchownych, podczas pokutnego nabożeństwa w łódzkiej archikatedrze. Uczestniczyli w nim nie tylko łodzianie, ale przede wszystkim duchowni z diecezji łódzkiej, których abp Ryś wcześniej zaprosił. Był to publiczny akt pokuty Kościoła katolickiego wobec Boga i osób skrzywdzonych przez Kościół.

Pedofilia w łódzkim kościele – 10 przypadków molestowania

Metropolita łódzki w ostrych słowach wypowiadał się do zebranych w archikatedrze w czwartkowy (28 marca) wieczór. Przyznał, że do tej pory stwierdzono i zgłoszono dziesięć przypadków molestowania seksualnego nieletnich na terenie archidiecezji łódzkiej. Te dane, jak stwierdził, mogą być jednak niepełne. Mówiąc o tym, nawoływał do rachunku sumienia.

Roztrwoniliśmy autorytet i wiarygodność. Współodpowiedzialność jest w dobru i złu i w tej współodpowiedzialności chcę powiedzieć, w swoim imieniu i was wszystkich, każdej z tych dziesięciu osób: przepraszam. ABP  GRZEGORZ RYŚ, metropolita łódzki

O pedofilii w Kościele abp Ryś mówił już podczas łódzkiej pielgrzymki na Jasną Górę. Otwarcie przyznał, abyśmy „nie udawali, że Kościół jest świętą wspólnotą świętych ludzi” i reagowali na zło wyrządzane także przez duchownych.

To właśnie wtedy padły ostre słowa o tym, że łódzki kościół nie jest wolny od pedofilii. To pierwsze, prawdopodobnie w historii diecezji, tak otwarte wyznanie metropolity łódzkiego na temat molestowania przez księży.

Ten dramat nie powinien był się wydarzyć, a się wydarzył. Przepraszamabp GRZEGORZ RYŚ

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości