wtorek, 23 kwietnia 2024

Alarm w całym kraju. Premier wprowadził 2 stopień BRAVO

Udostępnij

Premier Donald Tusk przedłużył w całym kraju 2 stopień BRAVO i 2 stopień BRAVO-CRP. W podpisanym w czwartek (29 lutego)  rozporządzeniu mowa także o wprowadzeniu 2 stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju. To zagrożenie związane z cyberprzestępczością. O działaniach premiera poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Alarm dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni – wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

2 stopień BRAVO – co oznacza

Skala zagrożenia jest 4-stopniowa. Najniższy poziom zagrożenia to ALFA. Z kolei BRAVO jest drugim stopniem alarmowym, określonym w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Hakerzy zaatakowali straż pożarną. Zażądali okupu za odszyfrowanie danych

Drugi stopień wprowadza także między innymi zakaz wejścia do placówek edukacyjnych osobom postronnym, możliwość kontroli pojazdów, osób i budynków publicznych w rejonie zagrożenia, obowiązek sprawdzenia zapasów na wypadek ataku terrorystycznego. Co więcej, służby takie jak: policja, straż graniczna i żandarmeria wojskowa mają obowiązek noszenia broni długiej i kamizelek kuloodpornych. Alarm na poziomie BRAVO obowiązuje do 31 maja 2024 roku.

2 stopień bravo w polsce

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości