Akcja policji od 1 marca. Mandaty także dla pieszych

Trzymanie rąk na kierownicy czy obserwacja otoczenia – na to uwagę będą zwracać mundurowi. Wielka akcja policji na drogach rozpoczęła się 1 marca. To ogólnopolskie działania pod hasłem „Na drodze – patrz i słuchaj”, a ich częścią jest akcja policji z Yanosikiem – „Łapki na kierownicę”.

Nowy komendant KWP w Łodzi. Kim jest insp. Mariusz Krzystyniak?

Akcja policji na drogach

Działania dotyczą przede wszystkim kierowców samochodów czy jednośladów, ale mundurowi zaznaczają również, że piesi także mogą dostać mandat, jeśli złamią przepisy. A o to nietrudno. Używanie telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych – zgodnie z nowym taryfikatorem – kosztuje 300 zł.

Celem działań, które będą prowadzone przez cały marzec, jest uświadamianie i przypominanie uczestnikom ruchu jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z obserwacją drogi – informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Obserwacja drogi dotyczy przede wszystkim kierowców. Osoba prowadząca pojazd i jednocześnie korzystająca z urządzeń elektronicznych, może spowodować poważne zagrożenie na drodze. Nawet, jeśli kierowca sądzi, że tylko na chwilę odwrócił wzrok od drogi. To nie tylko zagrożenie, ale i złamanie przepisów. Bowiem zgodnie z artykułem 45 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym „kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.” Takie zachowanie kierowcę może kosztować 500 zł i 12 punktów karnych.

Należy pamiętać, że telefon zajmuje nie tylko ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję, a wtedy łatwo może dojść do tragedii. Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących, ale najgorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nawet korzystanie z telefonu zamocowanego na uchwycie w samochodzie może znacznie rozpraszać kierowcę. I właśnie takie zachowania będzie weryfikować akcja policji na drogach w całym kraju. Z ostatnich danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że aż za 90 procent wypadków drogowych odpowiada błąd kierowcy, który w odpowiednim momencie nie dostrzegł zagrożenia.

Akcja policji „Na drodze – patrz i słuchaj” będzie prowadzona do końca marca.

Ekstradycja Sebastiana M. Emiracki sędzia o sytuacji sprawcy wypadku na A1

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości