wtorek, 21 maja 2024

Znieważenie prezydenta w Łowiczu. Sąd uchylił wyrok uniewinniający

Udostępnij

Znieważenie prezydenta zarzucono 65-latkowi z Łowicza, który podczas wiecu wyborczego Andrzeja Dudy trzymał transparent z napisem: „Mamy durnia za prezydenta”. Sąd uchylił wyrok uniewinniający. Sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Łodzi

Znieważenie prezydenta

Mirosław I. został oskarżony o publiczne znieważenie prezydenta RP za swoje zachowanie podczas wiecu wyborczego w Łowiczu w lutym 2020 roku. 65-latek podczas wizyty Andrzeja Dudy na miejscowym rynku trzymał transparent z cytatem z Lecha Wałęsy: „Mamy durnia za prezydenta”.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję. Po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów, zgodnie z art. 135 kodeksu karnego, groziło mu do trzech lat.

Pod koniec lipca 2020 roku Sąd Okręgowy w Łodzi orzekł jednak, że nie doszło do czynu zabronionego i wydał wyrok uniewinniający. Uzasadnił, że działanie oskarżonego mieściło się w granicach krytyki politycznej. Ocenił, że w ramach wolności słowa dopuszcza się możliwość szokujących wypowiedzi i ostrego języka.

Ukarać za „Mamy durnia za prezydenta

O unieważnienie wyroku wnioskowała Prokuratura Rejonowa w Łowiczu. Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylając wyrok wskazał, że zadecydowały o tym względy formalno-prawne oraz niespójności zawarte w uzasadnieniu orzeczenia pierwszej instancji.

Sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Łodzi.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości