Jeśli ktoś zastanawia się, czy 31 stycznia jest niedziela handlowa, to odpowiadamy. W 2021 roku jest tylko siedem niedziel handlowych, a 31 stycznia to pierwsza w tym roku niedziela handlowa.
Niedziela handlowa 31 stycznia
Sklepy 31 stycznia będą otwarte, jednak nadal obowiązuje w nich ścisły rygor sanitarny i limit osób. Co istotne, w weekend nie obowiązują godziny dla seniorów, a od 1 lutego zostają całkowicie zniesione.
Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.
Obostrzenia sanitarne w sklepach
W związku z epidemią w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie jeden klient na 15 metrów kwadratowych.
Ponadto we wszystkich placówkach jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.
To obostrzenia wprowadzone od 28 grudnia 2020 roku. Początkowo miały obowiązywać do 17 stycznia 2021 roku, zostały jednak przedłużone do 30 stycznia. W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 lutego zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zniesione mają być też godziny dla seniorów.
Zmiany od 1 lutego
Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Tak samo będą mogły działać też muzea i galerie sztuki.
Niestety, restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Nadal możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
- Utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi
- Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych
- Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób
- W kościołach obowiązuje limit osób – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m
- W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób
- Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej
- Nieczynne są stoki narciarskie
- Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin
- Zawieszenie funkcjonowania parków rozrywki
- Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia
- Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe dostępne tylko dla sportu zawodowego i bez udziału publiczności
- Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami)
- Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych
- Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online
- Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym: obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test na covid-19 wykonany na 48 godzin przed powrotem
- Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.
Tarcza dla przedsiębiorców
W piątek (29 stycznia) premier Mateusz Morawiecki mówił o kolejnym rządowym wsparciu dla przedsiębiorców. W ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej do tej pory wypłacono ponad 176 mld zł wsparcia na łagodzenie skutków epidemii. Te dodatkowe środki pozwoliły na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy.
Także i tym razem wsparcie dla firm – tarcza branżowa – które w wyniku pandemii poniosły straty, będzie wynosić 5 tysięcy złotych. Termin składania wniosków mija 31 stycznia.
To również termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za listopad 2020 roku.