środa, 22 maja 2024

Mobilne testy na koronawirusa. Bez wysiadania z samochodu

Udostępnij

W Łódzkiem można wykonać mobilne testy na koronawirusa. Nawet bez konieczności wysiadania z samochodu. Wymazy pobierają wyszkoleni żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Mobilny punkt pobierania wymazów Test&Go stanął we wtorek, 5 maja, w okolicy Opoczna.

Mobilne testy na koronawirusa

A w zasadzie mobilny punkt do pobierania wymazów, bo tym w Test&Go zajmują się terytorialsi. Żołnierze z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9ŁBOT) od początku pandemii pomagają w walce epidemią. Od 5 maja obsługują mobilny punkt, gdzie kierowcom i pasażerom z podjeżdżających samochodów, pobierane  są wymazy do testów na koronawirusa.

Z wnioskiem o pomoc w zorganizowaniu i obsłudze punktu pobrań wymazów tego typu zwrócił się wojewoda łódzki. Punkt zlokalizowano w powiecie opoczyńskim, w miejscowości Ostrów 116a przy świetlicy wiejskiej. Punkt jest bezpieczny i kierowane tam mają być tylko osoby wytypowane przez służby sanitarne. wyjaśnia major ARKADIUSZ RUBAJCZYK z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Testy dla osób w kwarantannie

Mobilne testy na koronawirusa dedykowane są osobom objętym kwarantanną w powiecie opoczyńskim, czyli przede wszystkim policjantom, strażakom i pracownikom służby zdrowia.

Punkt niedaleko Opoczna został zorganizowany zgodnie z zasadą tzw. potoku. Na głównym placu, gdzie kierowane będą auta są wyznaczone strefy: oczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Cała procedura trwa nie więcej niż 10 minut.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak postanowił, że Siły Zbrojne mają być gotowe do stworzenia pięciu takich mobilnych punktów Test&Go. Pierwszy z nich uruchomiono w poniedziałek w wielkopolskim Krotoszynie. Kolejne będą uruchamiane na Mazowszu, Warmii i Maurach oraz Śląsku.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości