środa, 22 maja 2024

Wyniki wyborów 2024 w Łódzkiem. W tych gminach zadecydowały pojedyncze głosy

Udostępnij

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wybrani. 7 kwietnia odbyła się pierwsza tura, wczoraj 21 kwietnia poznaliśmy wyniki wyborów 2024 w drugiej turze i wszystko stało się jasne. Zwycięzcy świętują, ale niektórzy o mały włos – a w zasadzie głos – nie fetowaliby wygranej. W województwie łódzkim takie pojedynki stoczono w gminach wiejskich i jednym mieście. To tam wyniki z ostatniej komisji przeważyły o wygranej lub przegranej w wyborach.

Zaskakujące wyniki wyborów 2024

Tegoroczne wybory samorządowe dla wielu włodarzy oznaczają zakończenie lub 5-letnią przerwę w karierze samorządowej. Tak będzie na przykład w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieszkańcy odsunęli od władze dotychczasowego prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Miażdżącą przewagą głosów wygrał 31-letni Juliusz Wiernicki.

Wyniki wyborów prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego. Juliusz Wiernicki wygrał wybory. Chojniak odchodzi

Podobnie jest w Bełchatowie, gdzie z prezydenckiego stołka po 10 latach spada Mariola Czechowska. Prezydentem został 32-letni Patryk Marjan. To też polityczna ciekawostka, ponieważ to pierwszy w Polsce polityk Konfederacji, który został prezydentem samorządowym.

Wyniki wyborów prezydenta Bełchatowa. Patryk Marjan z Konfederacji nowym prezydentem Bełchatowa

W tych przypadkach, choć mowa o zaskoczeniach, przewaga zwycięzcy nad przegranym była wysoka. Nowi prezydenci mogą być dumni ze swojego wyniku i pewnego poparcia mieszkańców. Są jednak takie miejsca w Łódzkiem, gdzie głosy zasadniczo rozłożyły się w drugiej turze między kandydatami. I to wyniki z ostatniej komisji decydowały o wygranej.

Decydujący głos mieszkańców

Zaledwie 14 głosów zdecydowało o wygranej Marzeny Słojewskiej, która została burmistrzem Bolimowa, w powiecie skierniewickim. Zagłosowało na nią dokładnie 800 wyborców, co dało 50,44 procent poparcia. Jej kontrkandydatem był obecny zastępca burmistrza Bolimowa – Patryk Kołosowski. Oddano na niego 786 głosów – 49,56 proc. poparcia. Wyniki wyborów 2024 zmieniają zatem władzę w Bolimowie.

Głosy 20 mieszkańców przeważyły także o wyborze wójta gminy Ostrówek w powiecie wieluńskim. Urzędujący wójt, Ryszard Turek, przegrał w tym starciu z Arkadiuszem Banasiem. Te pojedyncze głosy zdecydowały, że w gminie czas na zmianę. Arkadiusz Banaś otrzymał 999 głosów, co daje 50,38 proc. poparcia. Na panującego jeszcze ostatnie dni wójta zagłosowało 979 mieszkańców – 49,62 proc. poparcia.

Wyrównany pojedynek do ostatnich głosów toczył się także w dwóch innych gminach wiejskich: Łowicz i Rawa Mazowiecka. Zaledwie 21 głosów zdecydowało o wygranej w gminie Łowicz Krzysztofa Igielskiego, na którego zagłosowało 1365 wyborców (50,39 proc. poparcia). Z kolei na urzędującego jeszcze wójta gminy Łowicz – Andrzeja Barylskiego – głos oddało 1344 mieszkańców (49,61 proc. poparcia). I choć nie jest to zwycięstwo dające pełne poparcie mieszkańców, to jednak zapewniające zmianę na stanowisku wójta.

Do zmiany z kolei nie dojdzie w gminie Rawa Mazowiecka, gdzie urzędujący wójt Michał Michalik wygrał ze swoim politycznym konkurentem także 21 głosami. Michalika poparło 1462 mieszkańców (50,36 proc. poparcia), a Grzegorza Walasa – 1441 (49,64 proc. poparcia). Takie wyniki wyborów 2024 powinny dać samorządowcom do myślenia i poprawy tego, co nie odpowiada mieszkańcom, bo – jak widać – każdy głos w wyborach jest na wagę złota.


Sprawdź wyniki wyborów 2024 w województwie łódzkim:

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości