czwartek, 29 lutego 2024

Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje

Udostępnij

Błędy, które popełni się na tak wczesnym etapie, na światło dziennie będą wychodzić dopiero po jakimś czasie, a naprawa posadzek betonowych kosztuje nie tylko masę pieniędzy, ale także czasu i nerwów. Dlatego warto zabezpieczyć się przed nieprawidłowościami i znać podstawowe zasady wykonywania posadzek betonowych. Nawet jeśli planujemy zatrudnić firmę posadzkarską, musimy pamiętać, że specjaliści także mogą popełnić jakiś błąd, a następnie ukryć go przed nami, obawiając się utraty zlecenia. W efekcie my poniesiemy ogromne koszta, a zmarnowanego czasu i nerwów nikt nam nie zwróci. Posiadanie bazowej wiedzy może więc uratować nie tylko nasz dom, ale także zdrowie i portfel. Wylewanie posadzki betonowe w 7 prostych krokach:

Krok pierwszy – izolacja

Izolacja posadzek betonowych pozwala utrzymać w domu ciepło oraz chroni nas przed wilgocią, a w krytycznych sytuacjach, także przed grzybem na ścianie. Źle zaizolowana posadzka to spenetrowany przez wilgoć beton, chłód w pomieszczeniach, a stąd już prosta droga do zagrzybienia ścian. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, należy wykonać izolację posadzek. Najlepiej wykorzystać do tego celu folię budowlaną, pamiętając o wyborze jak najlepszych materiałów, dzięki którym zyskamy dodatkową pewność wykonania dobrej roboty

Krok drugi – docieplenie posadzki

Niestety sama folia budowlana nie uchroni nas całkowicie przed utratą ciepła, ale połączona z dociepleniem, wykona swoją pracę prawidłowo. Docieplenie posadzki betonowej, podobnie jak docieplenie elewacji, wykonujemy przy użyciu styropianu. Podczas gdy do elewacji używamy materiału grubego, bo mającego nawet 15-20 cm, o tyle do posadzek wystarczy nam styropian o grubości 5 cm. Bardzo ważne jest, aby wybrany materiał był odpowiednio twardy.
Styropian układamy warstwowo i naprzemiennie, minimalizując powstawanie mostków cieplnych, przez które może uciekać nam ciepło z pomieszczeń. Konieczne jest także uzupełnianie łączeń za pomocą pianki poliuretanowej.

Krok trzeci – zbrojenie posadzki betonowej

Posadzkę betonową należy wzmocnić odpowiednim zbrojeniem, tak aby była ona trwała, wytrzymała i twarda. Zbrojenie wykonujemy za pomocą siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm. Koniecznie pamiętaj o wykonaniu szczelin dylatacyjnych. Ich brak sprawi, że posadzka będzie połączona z murem, przez co dochodzić będzie do dodatkowych naprężeń podczas „pracy” całego domu. Szczeliny dylatacyjne wykonujemy za pomocą pianki dylatacyjnej, styropianu lub dybli dylatacyjnych.

Krok czwarty – plastyfikatory

Na rynku dostępna jest cała masa specjalistycznej chemii budowlanej, dzięki której wylewanie posadzek betonowych idzie sprawniej. Plastyfikatory, bo o nich mowa, to specjalne preparaty, które zmieniają właściwości chemiczne betonu i znacznie je ulepszają. W sprzedaży dostępne są plastyfikatory, które odpowiedzialne są za przyspieszenie lub spowolnienie wiązania betonu, poprawiające jego plastyczność, a także czyniące beton mrozoodpornym.

Krok piąty – wylewanie posadzki betonowej

Metody wykonywania posadzki betonowej są dwie – tradycyjna i profesjonalna. Tradycyjny sposób polega na ręcznym wymieszaniu wszystkich składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzeniu mieszanki po izolacji styropianowej. Sposób niezwykle prosty i skuteczny, ale także bardzo praco- i czasochłonny, kosztujący wiele wysiłku. Można jednak ten etap prac udoskonalić i przyspieszyć, za pomocą specjalistycznego agregatu do robienia posadzek. Mixokret (miksokret), bo o nim mowa, to urządzenie, które bardzo szybko, sprawnie i dokładnie przygotowuje beton, a następnie rozprowadza go we wskazane miejsce. Jeśli obawiasz się o koszty, to spokojnie – do budowy jednego domu nie opłaca się kupowanie tak drogiego sprzętu, jednak warto skorzystać z możliwości wynajęcia agregatu, dzięki któremu oszczędzisz czas i siły.

Krok szósty – poziomowanie posadzki

Jedną z najistotniejszych czynności podczas wykonywanie posadzek ,jest ich poziomowanie. Nikt z nas nie marzy o krzywej podłodze, pełnej pagórków i nierówności. Aby podłoga była prosta i równa, poziomujemy posadzkę za pomocą łaty aluminiowej (łaty posadzkarskiej) oraz niwelatora. Podczas wybierania łaty posadzkarskiej pamiętaj o tym, że praca dłuższą łatą jest szybsza, a efekt korzystniejszy, jednak operowanie dwumetrową linijką wymaga wprawy.

Krok siódmy – zacieranie posadzki

Gdy nasza posadzka jest już niemal gotowa, a but zatapia się w betonie na głębokość ok 3 mm, czas na zacieranie posadzki. Zacieranie, podobnie jak wylewanie posadzki, możemy wykonać na dwa sposoby – tradycyjny lub z użyciem specjalistycznego sprzętu. Do ręcznego zacierania posadzek potrzebna jest nam paca posadzkarska, dużo siły i wolnego czasu. Zamiast tego możemy wypożyczyć zacieraczkę elektryczną, dzięki której zaoszczędzimy zarówno czas, jak i energię.
Pamiętaj, że bez względu na to, który sposób wybierzesz, musisz koniecznie zaopatrzyć się w buty lub klapki posadzkarskie. Dzięki nim wilgotna jeszcze nawierzchnia, nie zostanie zniszczona. Domowym sposobem na klapki posadzkarskie jest przytwierdzenie do butów styropianu, będzie to działać na podobnej zasadzie.

Spis treści

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości