piątek, 19 lipca 2024

Wylewanie posadzek betonowych – podstawowe informacje

Udostępnij

Błędy, które popełni się na tak wczesnym etapie, na światło dziennie będą wychodzić dopiero po jakimś czasie, a naprawa posadzek betonowych kosztuje nie tylko masę pieniędzy, ale także czasu i nerwów. Dlatego warto zabezpieczyć się przed nieprawidłowościami i znać podstawowe zasady wykonywania posadzek betonowych. Nawet jeśli planujemy zatrudnić firmę posadzkarską, musimy pamiętać, że specjaliści także mogą popełnić jakiś błąd, a następnie ukryć go przed nami, obawiając się utraty zlecenia. W efekcie my poniesiemy ogromne koszta, a zmarnowanego czasu i nerwów nikt nam nie zwróci. Posiadanie bazowej wiedzy może więc uratować nie tylko nasz dom, ale także zdrowie i portfel. Wylewanie posadzki betonowe w 7 prostych krokach:

Krok pierwszy – izolacja

Izolacja posadzek betonowych pozwala utrzymać w domu ciepło oraz chroni nas przed wilgocią, a w krytycznych sytuacjach, także przed grzybem na ścianie. Źle zaizolowana posadzka to spenetrowany przez wilgoć beton, chłód w pomieszczeniach, a stąd już prosta droga do zagrzybienia ścian. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, należy wykonać izolację posadzek. Najlepiej wykorzystać do tego celu folię budowlaną, pamiętając o wyborze jak najlepszych materiałów, dzięki którym zyskamy dodatkową pewność wykonania dobrej roboty

Techbau realizacje1 6

Krok drugi – docieplenie posadzki

Niestety sama folia budowlana nie uchroni nas całkowicie przed utratą ciepła, ale połączona z dociepleniem, wykona swoją pracę prawidłowo. Docieplenie posadzki betonowej, podobnie jak docieplenie elewacji, wykonujemy przy użyciu styropianu. Podczas gdy do elewacji używamy materiału grubego, bo mającego nawet 15-20 cm, o tyle do posadzek wystarczy nam styropian o grubości 5 cm. Bardzo ważne jest, aby wybrany materiał był odpowiednio twardy.
Styropian układamy warstwowo i naprzemiennie, minimalizując powstawanie mostków cieplnych, przez które może uciekać nam ciepło z pomieszczeń. Konieczne jest także uzupełnianie łączeń za pomocą pianki poliuretanowej.

Techbau o nas 11

Krok trzeci – zbrojenie posadzki betonowej

Posadzkę betonową należy wzmocnić odpowiednim zbrojeniem, tak aby była ona trwała, wytrzymała i twarda. Zbrojenie wykonujemy za pomocą siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm. Koniecznie pamiętaj o wykonaniu szczelin dylatacyjnych. Ich brak sprawi, że posadzka będzie połączona z murem, przez co dochodzić będzie do dodatkowych naprężeń podczas „pracy” całego domu. Szczeliny dylatacyjne wykonujemy za pomocą pianki dylatacyjnej, styropianu lub dybli dylatacyjnych.

Krok czwarty – plastyfikatory

Na rynku dostępna jest cała masa specjalistycznej chemii budowlanej, dzięki której wylewanie posadzek betonowych idzie sprawniej. Plastyfikatory, bo o nich mowa, to specjalne preparaty, które zmieniają właściwości chemiczne betonu i znacznie je ulepszają. W sprzedaży dostępne są plastyfikatory, które odpowiedzialne są za przyspieszenie lub spowolnienie wiązania betonu, poprawiające jego plastyczność, a także czyniące beton mrozoodpornym.

Techbau o nas 3

Krok piąty – wylewanie posadzki betonowej

Metody wykonywania posadzki betonowej są dwie – tradycyjna i profesjonalna. Tradycyjny sposób polega na ręcznym wymieszaniu wszystkich składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzeniu mieszanki po izolacji styropianowej. Sposób niezwykle prosty i skuteczny, ale także bardzo praco- i czasochłonny, kosztujący wiele wysiłku. Można jednak ten etap prac udoskonalić i przyspieszyć, za pomocą specjalistycznego agregatu do robienia posadzek. Mixokret (miksokret), bo o nim mowa, to urządzenie, które bardzo szybko, sprawnie i dokładnie przygotowuje beton, a następnie rozprowadza go we wskazane miejsce. Jeśli obawiasz się o koszty, to spokojnie – do budowy jednego domu nie opłaca się kupowanie tak drogiego sprzętu, jednak warto skorzystać z możliwości wynajęcia agregatu, dzięki któremu oszczędzisz czas i siły.

Krok szósty – poziomowanie posadzki

Jedną z najistotniejszych czynności podczas wykonywanie posadzek ,jest ich poziomowanie. Nikt z nas nie marzy o krzywej podłodze, pełnej pagórków i nierówności. Aby podłoga była prosta i równa, poziomujemy posadzkę za pomocą łaty aluminiowej (łaty posadzkarskiej) oraz niwelatora. Podczas wybierania łaty posadzkarskiej pamiętaj o tym, że praca dłuższą łatą jest szybsza, a efekt korzystniejszy, jednak operowanie dwumetrową linijką wymaga wprawy.

Krok siódmy – zacieranie posadzki

Gdy nasza posadzka jest już niemal gotowa, a but zatapia się w betonie na głębokość ok 3 mm, czas na zacieranie posadzki. Zacieranie, podobnie jak wylewanie posadzki, możemy wykonać na dwa sposoby – tradycyjny lub z użyciem specjalistycznego sprzętu. Do ręcznego zacierania posadzek potrzebna jest nam paca posadzkarska, dużo siły i wolnego czasu. Zamiast tego możemy wypożyczyć zacieraczkę elektryczną, dzięki której zaoszczędzimy zarówno czas, jak i energię.
Pamiętaj, że bez względu na to, który sposób wybierzesz, musisz koniecznie zaopatrzyć się w buty lub klapki posadzkarskie. Dzięki nim wilgotna jeszcze nawierzchnia, nie zostanie zniszczona. Domowym sposobem na klapki posadzkarskie jest przytwierdzenie do butów styropianu, będzie to działać na podobnej zasadzie.

Techbau o nas 4

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej sklep.techbau.pl/

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P