piątek, 19 lipca 2024

Wybory samorządowe 2024. Komisja wyborcza odmówiła rejestracji list radnych PiS

Udostępnij

Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. W poniedziałek, 4 marca, upłynął czas na zgłaszanie list kandydatów. Tymczasem komisja wyborcza odmówiła rejestracji list radnych Prawa i Sprawiedliwości w Piotrkowie Trybunalskim, tłumacząc to niewystarczającą liczbą głosów poparcia kandydatów na radnych. Dla każdego okręgu wyborczego należało przedstawić co najmniej 150 poprawnych głosów poparcia. Partia złożyła protest.

Wybory samorządowe 2024

W poprzednich wyborach samorządowych, które przeprowadzono w 2018 roku, do 23-osobowej Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego weszło 7 radnych z ramienia tej partii. PiS nie miał większości, ponieważ więcej mieszkańców głosowało wówczas na kandydatów z komitetu obecnego prezydenta Krzysztofa Chojniaka. PiS liczy na to, że wybory samorządowe 2024 odmienią tę sytuację. Partia nie wystawiła swojego kandydata na prezydenta Piotrkowa, tylko popiera Łukasza Janika, który startuje z KWW Łukasza Janika „Bo liczy się człowiek”. Podobnie kandydaci PiS starują z tych list.

Kandydaci na prezydenta Łodzi. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom kandydatką Prawa i Sprawiedliwości

Tu jednak pojawia się problem, ponieważ miejska komisja wyborcza w Piotrkowie Trybunalskim odmówiła rejestracji list radnych kandydatów PiS. W okręgu wyborczym nr 1 – na 175 złożonych podpisów pozytywnie zweryfikowano 122, w okręgu nr 2 – na 154 podpisów pozytywną weryfikację przeszły 104, w okręgu nr 3 – na 185 podpisów pozytywnie zweryfikowano 124, a w okręgu nr 4 – na 165 złożonych podpisów zweryfikowano pozytywnie 115. Części podpisów nie uwzględniono ze względu między innymi na: błędnie podany numer PESEL lub jego brak, brak lub błędnie podane imię lub nazwisko, adres zamieszkania oraz brak czynnego prawa wyborczego osoby podpisującej.

Komisja niezwykle drobiazgowo skontrolowała nasze listy poparcia. Wiemy, że w sumie odrzuciła ponad 200 podpisów. W niektórych przypadkach brakowało kropki po skrócie słowa Trybunalski. Jeszcze w poniedziałek, czyli ostatniego dnia zgłaszania list z kandydatami, dostarczyliśmy komisji więcej podpisów, ale nie przyjęto ich, ponieważ były trzy minuty po godzinie 16 – mówi poseł Robert Telus, lider PiS w Łódzkiem.

Już wiadomo, że partia PiS złoży w tej sprawie protest do komisarza wyborczego. Wybory samorządowe 2024 odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Podsłuch w Urzędzie Gminy w Szczercowie. Zawiadomiono prokuraturę

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P