niedziela, 21 kwietnia 2024

Kandydaci na prezydenta Łodzi. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom kandydatką Prawa i Sprawiedliwości

Udostępnij

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydata na prezydenta Łodzi. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom będzie ubiegać się o to stanowisko z ramienia prawicowej partii. To niemałe zaskoczenie, ponieważ przez ostatnich kilkanaście tygodni aktywną, choć nieoficjalną, kampanię prowadził inny polityk PiS, wskazywany właśnie na kandydata na prezydenta Łodzi – Marcin Buchali.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom kandydatką PiS na prezydenta Łodzi

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom jest prezesem Europejskiego Centrum Inicjatyw Społecznych. Kandydatka PiS na prezydenta Łodzi ma bogatą przeszłość polityczną. Na początku tej drogi była między innymi asystentką prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, później kierowała kampanią wyborczą Joanny Kluzik-Rostkowskiej, a następnie została dyrektorką jej biura poselskiego. W wyborach prezydenckich, które odbyły się w Polsce w 2010 roku, uczestniczyła w kampanii Jarosława Kaczyńskiego. Współtworzyła także partię Polska Jest Najważniejsza, z której później kandydowała.

Pierwsze wybory, w których zdecydowała się wystartować, to wybory parlamentarne w 2011 roku. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom była kandydatką do Sejmu z ramienia partii Polska Jest Najważniejsza. Nie uzyskała jednak wystarczającej liczby głosów. W 2014 roku po raz pierwszy ubiegała się o fotel prezydenta Łodzi z ramienia Kongresu Nowej Prawicy. Zajęła wówczas 5 miejsce na 9 kandydatów. W kolejnym roku ubiegała się ponownie o mandat posła w wyborach parlamentarnych z poparciem partii Kukiz’15, ale i wówczas mandatu nie dostała.

Wybory samorządowe w 2018 roku były kolejnymi, w których Agnieszka Wojciechowska van Heukelom została kandydatką na prezydenta Łodzi, tym razem utworzyła własny komitet wyborczy. Zajęła 4 miejsce na 9 kandydatów. Nie dostała się także do Rady Miejskiej w Łodzi.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku ubiegała się o mandat posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Zagłosowało na nią 10 557 osób, co zapewniło jej wejście do parlamentu polskiego. W kwietniu 2024 roku będzie kandydatką na prezydenta Łodzi z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość.

Kandydaci na prezydenta Łodzi w 2024 roku

To czwarte nazwisko kandydata na prezydenta Łodzi w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia. Janusz Wdzięczak, ekonomista, historyk, wykładowca, prezes Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi i szef Partii Piratów w Polsce był pierwszym naziwskiem, które poznaliśmy. Wdzięczak jest kandydatem komitetu Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa.

O czwartą kadencję ubiegać się będzie Hanna Zdanowska, która na prezydenta Łodzi kandydować będzie ponownie z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Nowa Lewica głosem Tomasza Treli zapowiedziała, że swojego kandydata na prezydenta nie wystawi, a poprze kandydaturę Hanny Zdanowskiej.

Z kolei Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy wystawili wspólną kandydatkę na prezydenta Łodzi – Klaudię Domagałę, liderkę klubu Konfederacji w Łodzi i przedstawicielkę partii Nowa Nadzieja.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości