piątek, 21 czerwca 2024

Wybory 2024: Ewa Szymanowska kandydatką Trzeciej Drogi na prezydenta Łodzi

Udostępnij

Trzecia Droga ogłosiła podczas konferencji prasowej w poniedziałek (4 marca) nazwisko osoby, która wystartuje w wyborach 2024 na prezydenta Łodzi. Ewa Szymanowska to prawdopodobnie już ostatnie nazwisko osoby, która będzie ubiegać się o to stanowisko.

Ewa Szymanowska kandydatką na prezydenta Łodzi

Polska 2050, partia Razem, PSL i Łódź Cała Naprzód ogłosiły swojego kandydata na prezydenta Łodzi. To osoba, która – już wiemy – że zmierzy się w wyborach samorządowych z ubiegającą się o 4 kadencję Hanną Zdanowską, a także debiutującym w wyborach na ten urząd Januszem Wdzięczakiem oraz Agnieszką Wojciechowską van Heukelom i Klaudią Domagałą.

Ewa Szymanowska jest członkinią partii Polska 2050 i posłanką, która zdobyła mandat w ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2023 roku. To łodzianka z biznesowym wykształceniem. Ukończyła marketing i zarządzanie zasobami ludzkimi oraz public relations na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadziła własną działalność gospodarczą, a w 4 lata temu rozpoczęła pracę na stanowisku specjalisty w Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Szymanowska jest przewodniczącą zarządu regionu łódzkiego Polski 2050, objęła też funkcję przewodniczącej kół okręgowych w Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu.

Nasi mieszkańcy zasługują na lepszego gospodarza. Jesteśmy na Retkini, ale będę odwiedzała inne łódzkie osiedla. Mam pewne marzenia, żeby urząd miasta i pani prezydent szanowała łodzian, słuchała ich opinii i ja mogę zagwarantować, że jeżeli zostanę prezydentem, będę przywracała szacunek mieszkańcom. Nie będzie podejmowania decyzji bez wcześniejszych konsultacji – mówi Ewa Szymanowska, kandydatka na prezydenta Łodzi z ramienia Trzeciej Drogi.

Ewa Szymanowska zapowiedziała cotygodniowe spotkania podczas konferencji prasowych oraz mającą odbyć się w najbliższym czasie konwencję programową partii.

Kandydaci na prezydenta Łodzi 2024

Ewa Szymanowska to prawdopodobnie ostatni już kandydat na prezydenta Łodzi w tegorocznych wyborach samorządowych. Do urn pójdziemy 7 kwietnia, a w przypadku drugiej tury – 21 kwietnia. Swoich kandydatów zaprezentowali także: PiS, Koalicja Obywatelska, Konfederacja i Komitet Wyborczy Energia Łodzi. Lewica zdecydowała się poprzeć kandydaturę Hanny Zdanowskiej.

Janusz Wdzięczak podczas konferencji prasowej 6 lutego ogłosił, że będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Łodzi jako kandydat komitetu Energia Łodzi: Koalicja Samorządowa. Wdzięczak to ekonomista, historyk, wykładowca i prezes Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi.

Kolejną oficjalną kandydaturą była Hanna Zdanowska, która 13 lutego ogłosiła, że ubiega się o reelekcję, a tym samym powalczy o 4 kadencję – ostatnią. Hanna Zdanowska prezydentem Łodzi jest nieprzerwanie od 13 grudnia 2010 roku. W każdych wyborach kandydowała z ramienia Koalicji Obywatelskiej, tak jest i tym razem. Zdanowska ma poparcie także Nowej Lewicy, która głosem Tomasza Treli zapowiedziała, że swojego kandydata na prezydenta nie wystawi.

W międzyczasie nieoficjalnie mówiono, że kandydatem na prezydenta Łodzi ma być także Krzysztof Kwiatkowski, senator Paktu Senackiego. Polityk podczas konferencji 12 lutego zdementował te informacje i ogłosił, że nie będzie ubiegał się o to stanowisko.

Jeszcze w styczniu w mediach społecznościowych Niezależni Socjaldemokraci pisali o kandydaturze Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak na prezydenta Łodzi. Miejski radny Niezależnych Socjaldemokratów – Maciej Rakowski – który wówczas taką informację opublikował, sam kandyduje do Rady Miejskiej w Łodzi z list Koalicji Obywatelskiej. Dziś już wiadomo, że Niewiadomska-Cudak wycofała się z kandydowania.

Rezygnuję ze startu w wyborach na Prezydenta Miasta Łodzi. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe, jednak z powodów osobistych oraz po głębokim namyśle uznałam, że to najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. Decyzja ta nie oznacza rezygnacji z mojego zaangażowania w rozwój miasta. Nadal będę aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, podejmować inicjatywy na rzecz dobra wspólnego oraz wspierać aktywność społeczną, ale już poza ośrodkiem władzy samorządowej – napisała Małgorzata Niewiadomska-Cudak w oświadczeniu w mediach społecznościowych w poniedziałek, 4 marca.

Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Łodzi zgłosiło Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom. To niemałe zaskoczenie, ponieważ w ostatnich tygodniach takie aspiracje miał Marcin Buchali, były wicewojewoda łódzki. Od tygodni na ulicach prowadził kampanię i rozmawiał z mieszkańcami. Sam zadeklarował, że jest gotowy do startu, jednak nie ma jeszcze takiej decyzji w partii.

Z kolei Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy ogłosili, że ich kandydatem na prezydenta Łodzi w wyborach w 2024 roku będzie Klaudia Domagała – liderka klubu Konfederacji w Łodzi i przedstawicielka partii Nowa Nadzieja.

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P