środa, 22 maja 2024

Szpitalowi w Łodzi jednak zapłacą za ratowanie życia. „Kopernik” w programie nowoczesnego leczenia

Udostępnij

Na tę informację czekaliśmy od dawna. Szpital Kopernika w Łodzi włączony do rządowego pilotażu programu leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. To jak na razie najskuteczniejsza metoda w takich przypadkach. Jeśli chory w porę jej nie dostanie, może zostać kaleką do końca życia. Udar niedokrwienny jest drugą przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną kalectwa.

Złoty standard leczenia, ale NFZ za niego nie płaci

Trombektomia mechaniczna uznawana jest przez specjalistów za złoty standard w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu na świecie. Dochodzi do niego w wyniku blokowania przepływu krwi przez skrzeplinę. Do tej pory szpitale stosowały tzw. trombolizę, czyli próbowały rozpuszczać skrzep lekami. Ta metoda nie zawsze jednak jest skuteczna. Inaczej w przypadku trombektomii, która polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny. Efekty tej metody są spektakularne, a pacjentom jeszcze w trakcie zabiegu mijają porażenia czy niedowłady.

Mimo skuteczności trombektomii, nie jest ona jeszcze finansowana z pieniędzy publicznych, choć ma już pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło pilotażowy program, by sprawdzić efekty i koszty zabiegu.

Resort zapłaci więc wybranym szpitalom za przeprowadzenie trombektomii. Pierwsza lista ogłoszona jesienią ubiegłego roku wywołała spore kontrowersje, zwłaszcza w Łodzi, która nie została włączona do programu. A przecież działa tu Regionalne Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu. Szpital Kopernika w Łodzi oraz szpital Barlickiego wykonują od lat trombektomię mechaniczną na własny koszt, by ratować zdrowie pacjentów. Jeden taki zabieg kosztuje około 29 tysięcy złotych. Tylko w Koperniku w ubiegłym roku wykonano ponad 20 trombektomii.

Łódź w programie. Ale zabieg nie dla wszystkich

Po wielu apelach środowisk medycznych listę szpitali włączonych do pilotażu powiększono. Minister zdrowia ogłosił nową listę z 10 szpitalami, które od lipca rozpoczną realizację programu. Na liście znalazł się szpital Kopernika w Łodzi.

Początkowo do pilotażu weszło 7 wyspecjalizowanych ośrodków, które od stycznia do marca przeprowadziły 168 zabiegów. Postulatem pacjentów, jak i środowiska medycznego było to, żeby ta nowoczesna terapia, która ratuje życie i zdrowie, była dostępna dla wszystkich. Rozszerzamy pilotaż trombektomii mechanicznej na całą Polskę i włączamy kolejne 10 ośrodków, które w praktyce pokrywają kraj. ŁUKASZ SZUMOWSKI, minister zdrowia

Od lipca, oprócz szpitala Kopernika w Łodzi, pilotaż programu będą realizowały także szpitale w: Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Białymstoku, Opolu, Olsztynie i Kielcach.

Aż 80 procent wszystkich udarów w Polsce to udary niedokrwienne mózgu. Jednak nie każdy chory do zabiegu trombektomii się kwalifikuje. Szacuje się, że na świecie na jeden milion populacji tylko stu pacjentów może przejść zabieg. Trombektomia stosowana jest u chorych w najcięższych stanach, na podstawie ściśle określonych kryteriów. Zabieg musi odbyć się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru. A to wymaga przede wszystkim szybkiej diagnostyki.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości