piątek, 14 czerwca 2024

Nowe szkolenie terytorialsów w Łódzkiem. Połowa ochotników to kobiety

Udostępnij

Rozpoczęło się nowe szkolenie terytorialsów w łódzkiej brygadzie WOT. Zainteresowanie służbą jest bardzo duże. Połowa ochotników to kobiety. Od początku lipca w szeregi naszej brygady wstąpiło blisko 180 terytorialsów.

Szkolenie terytorialsów w Łódzkiem

Od soboty (5 września) w 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kolejnych 40 ochotników bierze udział w szkoleniu.

Mamy wyjątkowo intensywny pod tym względem miesiąc. Od końca sierpnia nabory kandydatów odbywają się co tydzień. Trwa szkolenie na poligonie.Wśród kandydatów rozpoczynających szkolenie podstawowe połowa to kobiety, w tym pielęgniarki pracujące w szpitalach w Łodzi. mówi ppłk MARCIN SIUDZIŃSKI, zastępca dowódcy 9. ŁBOT

Jednak profil zawodowy rekrutów jest szeroki. Wśród osób, które zgłosiły się na szkolenie podstawowe są: trenerzy personalni, dietetyk, pracownicy banków, nauczyciele i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, m.in. właściciel firmy detektywistycznej.

Szkolenie terytorialsów przechodzą także: elektrotechnik, studenci, inspektor pracy, pracownicy biurowi i osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

Takie szkolenie to kilka tygodni teorii i praktyki. Jeśli rekruci z powodzeniem ukończą szkolenie podstawowe, złożą przysięgę na sztandar 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zostać terytorialsem

Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tysiące żołnierzy, wśród nich 5 tys. żołnierzy zawodowych oraz 48 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Chcąc zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej trzeba najpierw przejść przez szkolenie podstawowe. Szkolenie to skierowane jest zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą, jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę.

Dlatego różni się ono zakresem przygotowania i okresem trwania. Szkolenie podstawowe, skierowane do osób, które nie miały do czynienia ze służbą wojskową, nazywane popularnie w WOT „szesnastką” ma charakter szkolenia wstępnego, którego celem jest wdrożenie ochotnika do służby w komponencie terytorialnym SZ RP.

W praktyce szkolenie to będzie obejmowało zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich. Zanim jednak ochotnik rozpocznie praktyczne ćwiczenia, zobowiązany jest do zaliczenia podstaw teoretycznych kursu podstawowego.

Szkolenie wyrównawcze skierowane jest do rezerwistów. Realizowane jest wyłącznie w trybie weekendowym, obejmując cztery 2-dniowe szkolenia ( łącznie 8 dni). Szkolenie wyrównawcze jest nowatorskim projektem WOT i nie występuje w innych rodzajach sił zbrojnych.

Po zakończeniu szkolenia terytorialsi składają przysięgę i dopiero wtedy stają się częścią brygady.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Czym są komory hiperbaryczne. Ioc – nowy partner produkcyjny dla twojej marki.