czwartek, 29 lutego 2024

Tak wygląda egzamin wojskowy łódzkich terytorialsów. Co muszą zrobić?

Udostępnij

Łódzka brygada terytorialsów, a dokładnie 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej niedawno świętowała drugą w tym roku przysięgę. Jednak zanim ochotnicy na obywatelskich żołnierzy złożą przysięgę wojskową, muszą zdać egzamin. A ten do łatwych nie należy.

Wojska Obrony Terytorialnej na swoim profilu na Facebooku pokazały niesamowite zdjęcia z takiego egzaminu, czyli tzw. pętli taktycznej, przeprowadzonej w Zgierzu. To podczas niej ochotnicy poddawani są ocenie posiadanych umiejętności, a pozytywna ocena to przepustka do przysięgi wojskowej.

Łódzka brygada terytorialsów podczas egzaminu

Jak wygląda pętla taktyczna? Wszystko zaczyna się wczesnym rankiem od alarmu. Szybka zbiórka, sprawdzenie wyposażenia, krótkie instruktarze i komenda „naprzód”.

Na liczącej kilkanaście kilometrów pętli (stąd nazwa egzaminu) rozmieszczone są punkty. To w tych miejscach ocenie poddawane są umiejętności każdego żołnierza, a ich wyniki zapisywane następnie na zwykłej kartce papieru.

Pokonywanie terenu czołganiem, skryte podejście do obiektu, reakcja na kontakt ogniowy, strzelanie, pierwsza pomoc czy ewakuacja rannych. To niektóre z tych umiejętności poddawanych ocenie.

Podczas pętli sprawdzane są również: posługiwanie się sprzętem obrony przed bronią masowego rażenia, wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą, nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji czy też transport amunicji. Egzamin kończy wspólne ognisko.

Czytaj więcej:
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości