piątek, 19 lipca 2024

Samolot prezydenta Polski miał awarię

Udostępnij

Boeing 737, samolot prezydenta Polski, którym Andrzej Duda wraz z delegacją poleciał do Stanów Zjednoczonych miał awarię. Usterka nie stworzyła niebezpieczeństwa dla głowy państwa ani dla kogokolwiek z podróżujących z prezydentem, ale zgodnie z instrukcją HEAD i procedurami samolot prezydenta Polski wraca do Polski tylko z załogą.

Samolot prezydenta Polski z usterką w kokpicie

Już w Stanach Zjednoczonych okazało się, że boeing 737 ma usterkę monitorów w kokpicie załogi. W tej sytuacji samolotem nie mógł wrócić ani prezydent Polski, ani ktokolwiek z pasażerów. Samolot z USA wraca do Polski tylko z załogą, natomiast Andrzej Duda ze Stanów Zjednoczonych odleci po zakończeniu wizyty samolotem zapasowym, który zgodnie z procedurami również poleciał do USA.

Zmiana samolotu ale nie planu

Usterkę zauważono, gdy już większość osób podróżujących do USA z prezydentem była na pokładzie samolotu prezydenta Polski. Wszyscy bezpiecznie opuścili pokład boeinga 737 i udali się do samolotu zapasowego.

Awaria samolotu prezydenta Polski spowodowała jednak drobne komplikacje w planach Andrzeja Dudy. Z USA poleci do Brukseli, gdzie w kwaterze głównej NATO spotka się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

W związku ze zmianą samolotu, zmienia się nieznacznie plan podróży prezydenta: konieczne będzie międzylądowanie w celu uzupełnienia zapasów paliwa na Azorach. Powodem jest to, że samolot zapasowy, który jest w USA ma większą pojemność jeśli chodzi o liczbę osób, które może zabrać na pokład, ale ma mniejszy zasięg lotu.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P